Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Gıda intoleransı testi

Uzmanlar, Memorial Wellness’ta uygulanan gıda intoleransı testlerine yönelik bilgi verdi.

Toplumda yaklaşık 10 kişiden biri özellikle inek sütü, tavuk yumurtası, fındık, tahıl, balık, et ve yaş meyve olmak üzere bazı gıdalara karşı alerji sorunu yaşamaktadır. Vücuda uyumsuz gıdalar; yemekten hemen sonra döküntü, egzama, rinit (burun akıntısı), astım, şişkinlik, kabızlık (kabızlık), ishal (ishal), kusma veya kardiyovasküler problemler gibi akut semptomlara yol açabilir. Öte yandan, yemekten sadece saatler ile günler sonra kendini gösteren uzun süreli gıda intoleransları vardır. Bunlar yorgunluk, zayıf performans, migren, egzama, bağırsak mukozasının iltihabı, kas ve eklem şikayetleri ve depresyon gibi semptomlarda ifade edilir.

Yiyecekler Sizi Hasta Ediyorsa…

Gıda intoleransı öncelikle bağışıklık sistemimizin bir tepkisidir. Ancak bağışıklık tarafından tetiklenen bu hoşgörüsüzlük/intolerans reaksiyonlarına ek olarak, daha az yaygın intolerans reaksiyonları vardır:

+ Laktoz (süt şekeri), fruktoz (fruktoz), sorbitol, gluten (tahıllar) ile
karşılaştırıldığında

+ Listamin ile karşılaştırıldığında (kırmızı şarap, Camembert, füme balık gibi uzun olgunlaşmış gıdalarda)
+ Renklendiriciler ve koruyucular nedeniyle (yalancı alerjiler)

Laboratuvarımızda gıda intoleransı testleri hassasiyetle çalışılıyor

Gıda intoleransının nedenlerinin belirlenmesi için spesifik laboratuvar testlerinden yararlanılmaktadır. Bu testin içeriği total antikorlar (IgG) veya alt sınıfına (IgG4) özgün olabilir. Laboratuvar testlerinin sonuçları ile birlikte hastaya bireysel beslenme önerileri ve tarifleri içeren ayrıntılı bir rapor verilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2020

Sosyal Medyada Paylaş