Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

Medikal Fıtness Danışmanlığı

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM
Bölüm hakkında detaylı bilgi için lütfen formu doldurun!

Postüral (duruş) bozukluklar, beslenme alışkanlıkları, psikososyal durum, uyku düzeni ve hastalıklar gibi sayılabilecek birçok durum kişilerin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Hayat kalitesini düzenlemek, buna bağlı olarak obezite, hareketsizlik ve strese bağlı hastalıkları önlemek ve tedavi etmek amacıyla Medikal Fitness Danışmanlığı bölümünde kişiye özel, sağlık için ve birebir egzersiz programları oluşturulabilmektedir.

Bu bölümde medikal fitness danışmanımız; gerektiğinde endokrinoloji, manuel tıp, beslenme danışmanlığı gibi branşlardan uzman yardımı alarak, koordineli olarak çalışmakta ve en etkili egzersiz programlarını hazırlamaktadır. Bu sayede kişilere fiziksel uygunluklarına göre belirli bir periyotlarda bilimsel ve profesyonel olarak hazırlanmış egzersiz programları sunulur.

Kişiye özel danışmanlık ve egzersiz programı Öncelikle fiziksel hedefin belirlenmesi için vücut kompozisyonu ve postür tayini için bazı testler ve analizler yapılır. Bu testlerde denge, koordinasyon, esneklik, güç, çabukluk, dayanıklılık gibi fiziksel yeteneklerin yanında sosyal hayatınızın ve stres durumu değerlendirilir.

MEDİKAL FITNESS DANIŞMANLIĞI BÖLÜMÜNDE YAPILAN ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLER VE TESTLER:

  • Postür analizi
  • Vücut kompozisyon analizi ile yağ ve kas hesaplanması
  • Mevcut günlük fiziksel durumun belirlenmesi
  • Esneklik testi (Sit&reach)
  • Koordinasyon ve denge testi
  • Kas kuvvet testi

FITNESS UYGULAMALARIMIZ

Pilates Rehabilitasyon

Özellikle ortopedik problemleri ve kas-kuvvet dengesizleri bulunan, inaktif spor yaşamına sahip kişiler için uygulanan bir sistemdir. Pilates çalışmaları sonrasında fiziksel gelişime bağlı olarak kişi ile birlikte ve bedenine uygun ve sağlıklı aktivite hedefleri belirlenmektedir.

Germe (Stretching) uygulamaları

Medikal fitness danışmanı eşliğinde baştan-ayağa, global kaslardan-en küçük kas gruplarına kadar uygulanabilen germe ve esnetme modelli bir egzersiz uygulamasıdır.

Denge ve koordinasyon egzersizleri

Çeşitli profesyonel ekipmanlar ile gövde ve sırt stabilizasyonu hatta kollar ve bacaklar dahil edilerek tüm vücut stabilizasyonu sağlanmaya çalışılır. Bu sayede bedensel denge ve koordinasyon becerileri artırılır. Performansın artırılabildiği durumlarda egzersizlerin şiddeti ve çeşitliliği de artırılabilmekte ve belirlenen hedeflere göre yeni ve farklı programlar oluşturulabilmektedir.

Stroops ile direnç egzersizleri

Alışılmış spor ekipmanlarından farklı şekilde, stroops ile vücudun 9 farklı noktası kullanılarak direnç egzersizleri yaptırılır. Böylece bedenin çeşitli bölgelerinde hem direkt hem de indirekt kuvvet ve direnç artışı sağlanabilir. Stroops ile dayanıklılık ve kas kuvvetinin yanında çeviklik ve stabilizasyon çalışmaları ile hedeflediğiniz amaçlara eğlenceli bir şekilde ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Fonksiyonel antrenmanlar

Kardiyovasküler kapasitenin geliştirilmesi, günlük hayatımızda farkından olmadan çalıştırdığımız kas gruplarının çalışması ve güçlenmesini hedefleyen çalışmalardır.

Sadece bir kas grubuna ve tek eklemlerin çalıştığı egzersiz uygulamalarının tersine Kinesis ile birçok eklem ve birçok kas grubunun çalışması hedeflenir. Bu sayede birim zamanda yakılan kalori miktarında artış ve kas koordinasyonunun geliştiği bilinmektedir.

KİMLER DANIŞMANLIK ALMALIDIR?

Kişilerin bir egzersiz programına başlamadan önce medikal fitness danışmanlığı alması ve egzersiz programının buna göre dizayn edilmesi sağlık için daha faydalı olacaktır. Bunun yanında bir spor veya aktiviteye başlaması düşünülen çocuklar, hamilelik planlayan kadınlar, bazı hastalıklar nedeniyle doktoru tarafından spor yapması önerilen kişiler, sağlık problemi olmasa bile sağlıklı kalmak isteyen kişiler, ameliyat sonrası mobilizasyon önerilen hastalar, ortopedik bedensel sorunları olan kişiler medikal fitness danışmanlığı alabilirler.

Egzersiz ile aynı zamanda sosyal yaşamın stresinden uzaklaşmak da mümkün olabilmektedir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2015
Sosyal Medyada Paylaş