Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Sağlıklı ve Uzun Yaşamanızı Sağlayacak Sırlar Genetik Şifrenizde

Her insanın genetik şifresi kendisine özeldir ve her açıdan tek olmasını sağlar. Kişiler arasındaki genetik farklılıklar, sağlığımızı ve formumuzu korumak, yaşlanma karşıtı önlemler almak için izlenilecek yolların da farklı olmasını gerektirir. Günümüzde artık kan testine dahi ihtiyaç durulmadan pratik bir yöntemle sağlıklı ve formda kalmak mümkün.

Genetik şifremiz organların oluşumu ve fonksiyonu ile ilgili bilgiler içerdiği gibi sık görülen hastalıklara olan eğilimin önceden belirlenmesi ve önlenmesi, vücut ağırlığının ve hormonal dengenin düzenlenmesi, sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmayı sağlayacak bilgileri de kapsamaktadır.

GENETİK ŞİFRENİZDEKİ GÜCÜ KEŞFEDİN!

Testlerden önce kişilerin sağlıkla ilgili geçmişleri, ailevi soy geçmişleri ayrıntılı olarak incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucuna göre kişiye en uygun testler belirlenmekte ve test sonuçlarına göre bireysel düzeyde medikal koçluk hizmeti verilmektedir. Genetik şifreleri ortaya koyan bu testler ağızdan alınan tükürük örneği ile yapılabilmektedir. Ucunda pamuk bulunan bir çubuk yanak içleri ve dil üzerine sürülerek testler için yeterli miktarda hücre elde edilir. Son derece güvenilir olan bu yöntem sayesinde pratik bir şekilde istenilen verilere ulaşılabilir.

HASTALIKLAR DAHA ORTAYA ÇIKMADAN ÖNLENEBİLİYOR

Kişilerin genetik şifresinin ortaya çıkarılması, hastalıklardan korunmak için de bireyin önceliklerinin belirlenmesini sağlamaktadır. Genel sağlık tavsiyelerinin bazen kişinin bir konuda önemli bir riski varken, kendisi için önceliği olmayan konularda gereksiz yere endişelenmesine yol açabilir. Asıl üzerinde durulması gereken konular bu nedenle gözden kaçabilir. Günümüzde kişilerin kanser, kalp-damar hastalıkları, obezite ve diyabet gibi sık görülen hastalıklarla ilgili risklerinin önceden belirlenip bu hastalıklar daha ortaya çıkmadan önlem alınabilmektedir.

SAĞLIKLI KİLO VERMENİN SIRRI GENETİK ŞİFRELERİNİZDE SAKLI

Genetik testler; risk faktörlerinin belirlenmesini sağladığı gibi hastalığın gelişmesini önlemek adına her bireyin alması gereken önlemlerin kişiye özgü bir şekilde ortaya konulmasını da sağlamaktadır. Örneğin; kişinin yağ metabolizmasını düzenleyen genlerde bulunan varyantlar, o kişiye özgü bir diyetin oluşturulması için yol gösterici olmaktadır.

Günümüzde bir kişinin kilo vermesi ve beslenmesi tamamen kendi genetik profiline göre düzenlenmiş programlarla yönetilmektedir. Sağlıklı yaşam tavsiyelerinde kişinin öncelikleri belirlenerek, özellikle bu konularda pro-aktif rol alması sağlanmaktadır.

YAŞLANMA HIZINIZ VE ANGİ-AGİNG İHTİYAÇLARINIZ BELİRLENİYOR

Genetik testle, kişilerin kromozomlarına bakılarak, kronolojik yaşının dışında biyolojik yaşı belirlenmekte ve buna yönelik önlemler alınmaktadır. Bu sayede yaşlanma sürecinin geri döndürülmesi değil, sürecin yavaşlatılması ve kişinin ileri yaşlarda da sağlıklı, formda bir yaşam sürmesi amaçlanmaktadır.

BİREYLERİN AKTİF KATILIMI ŞART!

Günümüz modern tıbbında “4P Medicine” (Predictive, Preventive, Personalised and Participatory ) olarak adlandırılan yaklaşım, kişilerin sağlıklı bir yaşamı devam ettirmelerinde kendilerinin de pro-aktif olarak rol almalarının vazgeçilmez olduğunu öngörmektedir. Buna göre kişilerin genetik faktörleri belirlenip, yatkınlıkları bulunan konularda genetik olmayan faktörlerde (çevresel ve yaşam tarzı gibi) değişiklik yapmaları, uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olmalarını sağlamaktadır.

Prof. Dr. Hakan Cangül

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2015

Sosyal Medyada Paylaş