Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Midenizi Sağlıklı Beslenerek Küçültün

Yemek yedikten sonra doygunluk hissine ulaşmakta güçlük çekiyorsanız, porsiyonlarınız herkesinkinden büyükse, mide doluluğunuzu geç hissediyorsanız ve kilonuz uzun süredir olması gerekenden çok fazla ise sebeplerden biri de mide hacminizin artmış olmasıdır. Sağlıkla zayıflamanın yolu doğru miktarlarda uygun besinleri tüketerek midenin küçültülmesinden geçmektedir. Memorial Wellness Beslenme Bölümü Uzmanları, ideal kiloya ulaşmak için sağlıklı mide küçültme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Bunun tam tersi de doğrudur. Mide doğru uygulamalarla yine elastikiyeti sayesinde kısmi küçülmelere gidebilir. Önemli olan zamanında müdahale edilmesidir. Bunun için alınması gereken önlemler şunlardır:

*ÖĞÜN SAYINIZI ARTIRIN

Sık beslenme planında kişi çok acıkmadan öğünlerini tüketeceği için daha az miktarlarla doyacaktır. Genel olarak ortalama 3-4 saatlik aralarla beslendiğinizde zamanla midenizin daha çabuk gerildiğini hissedip, otokontrolünüzle yemeğe son verdiğinizi göreceksiniz.

*SIVI GIDALARA DİKKAT!

Aynı öğün içinde çorba, cacık, ayran, meşrubat veya asitli içecek gibi birden fazla sıvı alırken aynı zamanda o öğünde yemeklerinizi azaltmadan tüketiyorsanız midenizi çok fazla şişirip gerilmesini artırırsınız. Zamanla bu hacme alışan mide büyümektedir.

*DOYGUNLUK SİNYALİNİ SOFRAYA OTURMADAN VEREBİLİRSİNİZ

Siz de yeteri kadar yemenize rağmen doymadığınızı ancak sonra birden şiştiğinizi hissediyor musunuz? Çünkü sindirim uzun süren bir işlemdir. Doluluk sinyali beyne geç iletilir. Bunun için çok pratik bir çözüm bulunmaktadır.

Ana yemeği yemeden 30 dakika önce alınan 2 adet ceviz veya 5 fındık ya da badem, sindirim sinyallerini yemekten önce başlatacak ve böylece gerekli miktarda yediğinizde durmanız gerektiğinizi hissedeceksiniz.

*Yemeğe salata ile başlamak ve 1 bardak su içmek midenizde istenilen hacim artışını sağlayacak ve doluluk hissi daha çabuk gelecektir. Yemeği yerken de biraz yemek ve biraz salata sırasıyla tükettiğinizde salatasız bir öğüne kıyasla daha az kalori alıp daha kolay doyacaksınız.

*Tüm önerilere uydunuz, yarım saat önce ceviz yediniz ve öğüne önce salata ile başladınız ama tabağınızdakiler bitti ve hala aç mı hissediyorsunuz? İşte buradaki çözüm ise yarım bardak su içtikten sonra ayağa kalkıp sonra oturmaktır. Böylece midenizin dolduğunu hissedeceksiniz.

*ÖĞÜNLERİNİZDE POSA ALIMINI ARTIRMAK İÇİN…

Posayı yüksek içeren gıdalar kalori açısından daha düşüktür. Bu gıdalar kısa sürede doygunluk ve midede doluluk sağlayacak ve sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Çiğ sebzeler, özellikle koyu yeşil yapraklı olanlar, meyveler, tam tahıllar, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar; ceviz, fındık ve badem gibi öğünlerinizi bu gruplarla desteklerseniz boş kalori kaynaklarından doğal olarak uzak durmuş olursunuz.

*YEMEK SIRASINDA TELEVİZYON İZLEMEYİN

Yemek yerken sürekli konuşmak midenizin hava ile dolmasını sağlar. Televizyon izlerken de dikkatinizi dağıtıp ne ve ne kadar yediğinizi anlamadan normalden daha çok yiyebilirsiniz. Ayakta yemek yerken ise genelde koşturmaca ve acele içinde olduğumuz için hızlı yerken normalden fazla yemek tüketebiliriz. Bu ayrıca hazımsızlık sorunlarına da yol açabilir.

Tüm bu uygulamalarla midenizin gereksiz yere büyütmez, büyümüş olan midenizin de zamanla küçülmesini sağlamış olursunuz. Bunun en büyük ispatı için de sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi amaç edinmiş bir beslenme uzmanının danışanlarını dinleyin. Onların size anlatacağı tecrübeler ve değişimler motivasyonunuzu ve asıl önemli olan değerleri görmenizi sağlayacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2015

Sosyal Medyada Paylaş