Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

İnatçı Ağrılarınız El Manevraları İle Son Bulabilir

Manuel terapi, omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinin bilinçli olarak el ile yapılması olarak tanımlanır. Bir fizik tedavi uzmanı ve özel eğitimli doktor tarafından uygulanan bu yöntem, dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan ve operasyona gerek kalmadan( ileri evreler hariç) tüm olası fıtık bulgularını ortadan kaldıran en etkili yöntemdir. Memorial Wellness Manuel Tıp Bölümü’nden Dr. Metin Mutlu, ağrı tedavisinde manuel tıp hakkında bilgi verdi.

AĞRININ KAYNAĞI İYİ ARAŞTIRILMALI

Omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve fonksiyon bozuklukları sadece elle yapılan bazı özel manevra ve hareketler uygulanarak tedavi edilebilir. Manuel terapinin uygulama teknikleri eklemlere veya ilişkide bulunan yumuşak dokularına yapılan ve el becerileri gerektiren pasif hareketlerdir. Basit bir manuel terapi tekniği ile geçebilecek rahatsızlıklar için bazen hastalara çok sayıda tetkik ve tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Oysa manuel terapi ile rahatsızlığın nedeni uzman doktor tarafından anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak değerlendirilip, belirlendikten sonra direkt olarak sorunun kaynağına müdahale edilebilmektedir.

BU YÖNTEMLER DÜNYADA DA YAYGIN OLARAK KULLANILIYOR

Manuel terapi, kısa sürede etki gösteren hızlı ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir ilaç tedavisi veya cerrahi operasyon gerektirmemektedir. Bu  tedavide vücut biyomekaniği bir bütün olarak ele alınıp, özel teknik ve testlerle sorunun kaynağı manuel olarak araştırılıp teşhis edilir ve tedavisi o an uygulanabilir. Tedavinin yarısı sorunu tespit etmektir ki bazı durumlarda tedavi bile gerekmeyebilir. Uzman doktorlar, hastalıklı bölgeye elleriyle birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar, teknikler uygulayarak tedaviyi gerçekleştirir. Hafif vakalarda 2-4, orta vakalarda 5-6, ileri vakalar da ise 8-10 seans uygulanmaktadır. Bu tedavinin masaj ile ilgisi yoktur. Klasik bir tıp tedavisidir, alternatif tıp değildir. Dünyada çok yaygın olarak kullanılan manuel terapi, Sağlık Bakanlığı ve Tabipler Odası’nın tedavi hizmetleri listesinde bulunmasına rağmen ülkemizde az sayıda manuel terapi doktoru bulunmaktadır.

MANUEL TERAPİ İLE TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR

  1. 1. Omurga problemleri ve ağrıları,
  2. 2. Boyun bel fıtığı, duruş problemleri, omurgada hareket kısıtlılıkları
  3. 3. Romatizmal hastalıklar (Ankilozan spondilit, romatoid artrit, fibromiyalji vs.)
  4. 4. Yumuşak doku problemleri ve ağrıları (Kas ve tendon yırtıkları, dokularda sertleşme ya da gerginlikler)
  5. 5. Ameliyat sonrası rehabilitasyon
  6. 6. Spor yaralanmaları (Doku zedelenmesi, kas yırtılması ve çıkıklar)
  7. 7. Baş ağrısı (Stres sonrası oluşan baş ağrıları, boyun problemlerine eşlik eden ağrılar)
  8. 8. Aşırı stres ile gelen ağrılarda
  9. 9. Yaş ilerlemesi ile diz, omuz ve ayak bileğinde meydana gelen eklem sorunlarında

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2015

Sosyal Medyada Paylaş