Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Cilt Yaşınızı Daima Genç Tutmanın Yolları

 

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla artık 50’li yaşlar orta yaş seviyesi olarak anılıyor. İnsanlar bu yaşlarında da oldukça aktif oldukları için daha genç ve dinç görünmek istiyorlar. Sağlıklı beslenme ve bol suyla içten, doğru ürünler ve uygulamalarla cildi dıştan desteklemek mümkün oluyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü Uzmanlarımız, 50 yaş ve üzeri grubun cilt bakımında nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgi verdi.

Kuru ciltte belirtiler erken başlar

Genetik yapının cilt yaşlanmasındaki önemi büyüktür. Genel olarak kuru, ince cilt yapısına sahip kişilerde yaşlanma belirtileri, erken başlayan ince kırışıklıklar şeklinde görülmektedir. Açık tenli kişilerde güneş hasarına bağlı yaşlılık lekeleri daha sık izlenmektedir. Karma veya yağlı cilt tiplerindeyse sarkma belirtileri daha erken fark edilmektedir. Kişinin cilt yapısı, yıllar ve güneşin etkisiyle oluşan kollajen ve elastin liflerdeki dejenerasyonun derecesini de etkilemektedir.

 Şeker hastalığı cildin elastikiyetini azaltır

Sigara, alkol kullanımı serbest radikal oluşumunu tetiklemesiyle cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olan faktörler arasındadır. 50’li yaşlarla birlikte sıklığı artan şeker hastalığı da yine benzer şekilde cildin sıkılığı ve elastikiyetini sağlayan kollajen ve elastin liflerde dejenerasyon yaparak ince çizgiler ve cilt sarkmasının daha erken belirginleşmesine neden olmaktadır. Antioksidan özelliği bulunan A,C,E vitaminlerinden zengin taze sebze-meyveleri tüketmek, yine serbest radikalleri önlemeye yardımcı selenyum ve Coenzim Q10 içeren gıda takviyeleri almak yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.

Yaşlanmayı önlemek adına alınabilecek önlemler şunlardır:

  • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak,
  • Her mevsim düzenli olarak güneş koruyucularla cildi güneşten korumak,
  • Antioksidan gıdalardan zengin beslenmek,
  • Uygun dermokozmetiklerle cilt temizliği ve nemlendirmesini sağlamak,
  • PRP, dolgu, botoks, kimyasal peeling, lazer ve radyofreakans yöntemleri gibi cildin ihtiyacına uygun olarak uzman bir hekim tarafından seçilmiş uygulamalardan geçmektedir.

 Güneşten her mevsim korunmak önemli

50’li yaşlarla birlikte kollajen ve elastin liflerde belirgin bir dejenerasyon birlikte, cilt incelip, güneş ve yaşlılık lekeleri belirmeye başlamaktadır. Kullanılacak ürünlerin daha yoğun nem vermeye yönelik hyaluronik asit içeren ürünler, anti-aging etki gösteren A vitamini türevleri (retinoidler), alfa-hidroksi asitler ( AHA) denilen birçok meyve asidini de içeren dermokozmetikler ve DNA onarımına yönelik kök hücre faktörü içeren ürünler olması gerekmektedir. 50’li yaşlardan sonra güneş lekelerinin ve güneş hasarına bağlı deri kanserlerinin görülme oranı arttığından cildi her mevsim güneşten korumak ayrıca önemlidir.

 Cildin kalitesini artırın

Cilt temizliği için çok kurutmayan, aynı zamanda lekelerle mücadele eden alfa-hidroksi asit (AHA)  içeren temizleyiciler kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Cildi fazla kurutmamak adına tonik kullanımına alışkın kişilerde özellikle alkol içermeyen ürünler tercih edilmelidir. 50’li yaşlardan itibaren gece ve gündüz nemlendiricilerini ayırmak gerekmektedir. Mutlaka retinoid ( A vitamini)  gibi ince çizgilerle savaşan bileşenleri içeren göz çevresi kremlerini kullanmak gerekmektedir. Gece nemlendiricisi ardından, cilt kalitesini artıran kök hücre faktörü içeren serumlar kullanılmalıdır. Haftada 1 kez evde kullanılabilen yüzeysel peelinglerle cilt ölü hücrelerden arındırılabilir. Cildin ihtiyacına yönelik yoğun nemlendirici özellikte veya lekeye yönelik bileşenler içeren maskeler haftalık olarak uygulanabilmektedir.

 

 

Yayınlanma Tarihi: 06 Şubat 2018

Sosyal Medyada Paylaş