Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

ZİHİN İLE VÜCUDU UYUM İÇİNDE ÇALIŞTIRAN KİNESİS İLE DAHA ÇOK KALORİ HARCAMAK MÜMKÜN

 

 Kuvvet, denge, dayanıklılık ve esneklik… Tüm bu becerileri eş zamanlı geliştirebilen kinesis uygulaması, spor hayatına yeni bir boyut kazandırıyor. Bu uygulamayı, sadece sağlıklı ve fit kalmak isteyenler değil; orta yaş grubu, profesyonel-amatör sporcular, çeşitli ortopedik ya da metabolik problemleri olanlar ve hamileler de kullanabiliyor.

 

Memorial Wellness Medikal Fitness Uzmanları zihin ve vücudun uyum içerisinde çalışmasına olanak sağlayan “Kinesis uygulaması” hakkında bilgi verdi.

 

Yogadaki farkındalık ve dövüş sporundaki disiplini içeriyor

Zihnin ve vücudun uyum içerisinde çalışmasını hedefleyen kinesis, hareket özgürlüğünden ilham alınarak tasarlanmıştır. Kuvvet, denge, dayanıklılık ve esnekliğin artmasını sağlayan fonksiyonel egzersiz ekipmanıdır. Kinesis, egzersizin temelini oluşturan stabilizasyon ve mobilizasyon becerilerini en sağlıklı şekilde artırmayı sağlar. Bu sayede popülasyonun büyük bölümünün sahip olduğu postür problemlerini azaltıp, kişilerinin yaşam kalitesini artırır. Felsefesinde, yogadaki farkındalık ve dövüş sporlarındaki disiplini barındıran bir sistemdir. Doğal eklem açılarını koruyarak ve vücudu destekleyerek en sağlıklı şekilde çalışmayı sağlar. 360 derece dönebilen başlıkları sayesinde alpha, beta, gama, delta modülleri kullanılarak aynı anda zıt kas gruplarını bile çalıştırabilir.

 

Daha çok kalori yakılmasını sağlıyor

Kinesis, harekete direnç katmaktadır. Bu nedenle diğer geleneksel egzersiz ekipmanlarına göre daha yüksek oranda kalori yakılır. Her egzersizde tüm kinetik zinciri aktive eden hareketler yapılmaktadır. Aynı anda birçok eklem ve kas grubunun devreye girdiği için günlük hayat aktivitelerine yönelik sayısız egzersiz gerçekleştirilebilmektedir. Hareket açıları ve varyasyonlar arttıkça zihnin ve vücudun yapabilecekleri konusunda inanılması güç sonuçların ortaya çıktığı görülecektir. Kinesis uygulamasının diğer özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Kinesis, çok sayıda eklemin çalıştığı egzersizin uygulanmasına olanak tanır.
  • Her yaş ve her amaca uygun programlar yaratılabilir.
  • Ergonomisi ve yenilikçi tasarımı ile minimum risk ile maksimum performansı hedeflemektedir.
  • Egzersiz uygulamalarını eğlenceli hale getirmektedir.
  • Dijital ekran ile direnç (kilo) değişimi çok basit bir şekilde yapılmaktadır.

 

Spora başlamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırın

Sağlıklı veya  herhangi bir sağlık problemine sahip olan bireylerin egzersiz programına başlamadan önce tam anlamıyla fiziksel uygunluğa sahip olması gerekir. Örneğin ortopedik problemleri olan kişiler, doktor kontrolünden  geçtikten  sonra ihtiyaçları olan istirahat veya fizik tedavi rehabilitasyon sürelerini tamamlamalıdırlar. Bu evrede problemli bölgedeki dolaşımı artırıp, iyileşme sürecini hızlandırmak ve sonrasında uygulanacak olan egzersiz programı için bireyi hazır hale getirmek önemlidir.

 

Egzersiz planında kişinin sosyal yaşantısı da önem taşıyor

Metabolik problemlere sahip bireylerin teşhis ve tedavi sürecinden sonra egzersiz yapmasında herhangi bir sakınca yoksa sağlık problemine uygun şiddette, kişinin ihtiyacı olan egzersiz tiplerinde, süre, sıklık konusunda da  programlı ve düzenli olacak şekilde fiziksel aktiviteye başlanabilir. Egzersize başlarken kişinin sadece fiziksel özellikleri değil, sosyal yaşantısı da önem taşımaktadır. Wellness’da kişiye egzersiz konusunda da tam bir taramadan geçirildikten sonra fiziksel durumuna, postürüne, spor geçmişine, yaşına, cinsiyetine, amaçlarına, mesleğine ve günlük yaşantısına uygun egzersizler seçilir. Uygulanacak programın niteliği kişiyi mutlu etmesinin yanında hedeflerine ulaştıracak kapsamda olmalıdır.

 

Sporu hobiniz ve yaşam tarzınız haline getirin

Egzersiz tüm vücuda uygulanan bir strestir. Bunu çekici hale getirmek, bireyin egzersizi yaşam tarzı haline getirmesini sağlayacaktır. Bu nedenle fonksiyonel egzersiz büyük  önem taşımaktadır. Oturup kalkarken, merdiven çıkarken, eğilirken, bir yere uzanırken çalışan kaslar ve eklemler düşünülerek bir program oluşturulmalıdır. Bu sayede bireyin günlük hayatında ihtiyacı olan enerji ve kuvvet sağlanabilir. Burada egzersiz için kullanılacak ekipmanların, sürenin ve sıklığın da önemi büyüktür. Özellikle kinesis fonksiyonel egzersiz konusunda dünyanın en iyi ekipmanı olarak değerlendirilmektedir. Sabır ve disiplin içerisinde tamamlanacak bu süreçte kinesis ve diğer fonksiyonel ekipmanlar ile alınacak başarılı sonuçlar kaçınılmazdır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2015

Sosyal Medyada Paylaş