Online Randevu | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Yoga Terapisi İle Stresi Yönetmeyi Öğrenin

Trafik, iş yoğunluğu, gürültü, maddi problemler derken yaşamın büyük bir bölümü stres altında geçiyor. Uzun süreli stres hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın bozulmasında önemli bir rol oynuyor. Stres yogası, stresi en aza indirerek yaşam kalitesini yükseltiyor. Memorial Wellnesss Yoga Terapisi Uzmanı Dr. Neslihan İskit, stres yogası ve faydaları hakkında bilgi verdi. 

Stres yogası ile aşırı gerilimleri önleyin

Stres, uyumsuzluktur. Hayatın hızlı akışı kimi zaman kontrol edilemeyen duygusal dalgalanmalar, endişe, sıkıntı yaratır. Bu durum zamanla saldırganlık, depresyon olarak kendini gösterir. Baskılanmış stres, psikosomatik rahatsızlıklara ve psikiyatrik problemlere de öncülük edebilir. Stres yogası, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek aşırı gerilimleri önleyen bir kişisel gelişim tekniğidir. 

Ruhunuz da stresten kurtulsun

Sağlıklı olmak, sadece fiziksel olarak bir hastalığın olmaması hali değildir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de tanımladığı gibi aslında sağlık; fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal seviyelerde tam bir iyilik halidir. Bunun için beden sağlığı kadar duygusal ve ruhsal sağlık için de stresten uzak durmak, stres yönetimini öğrenmek gerekir. Stres yönetiminin düzenli olarak çalışması ile derin fizyolojik (işlevsel) dinlenme ve beden, akıl, ruh seviyesinde stresten kurtulma sağlanır. 

Stres, fiziksel değişiklikler meydana getirebilir

Stresin oluşması vücutta enerji tüketimini, kalp hızını, solunum hızını, oksijen tüketimini, kan basıncını ve hassasiyeti artırmaktadır. Stresin oluştuğu vücudunuzdaki belirtilerden anlayabilirsiniz. Stres ile birlikte; kan basıncı artar, baş-boyun-omuz-sırt bölgelerinde ağrılar görülebilir. Uyku düzeninde bozulmalar görülür. Bu uyku problemi uykusuzluk ya da çok uyuma şeklinde olabilir. Kilo değişiklikleri görülebilir. Kişide iştahsızlık ya da aşırı yeme davranışları oluşabilir. Yine kronik yorgunluk da stresin başlıca belirtilerindendir.

Unutkanlık, karar vermede zorluk, asabiyet görülebilir

Aşırı stres; kavramsal, ruhsal ve duygusal seviyede de farklı davranışlara yol açabilmektedir. Kavramsal seviyede; konsontrasyon bozukluğu, unutkanlık, düşünce karışıklığı, karar vermede zorluk, sürekli olumsuz görüş içinde olma gibi durumlar yaratabilir. Stres altında olabn bir kişi ruhsal olarak da kaderi reddetme, boşluk hissi, hayatın anlamını yitirmesi, sürekli şüphe ve hayatta yönünü kaybetme gibi davranışlar gösterebilir. Stres, duygusal seviyede de depresyon, asabiyet, ruh hali değişiklikleri, öfke patlaması, kendinden emin olmama, duygusal kontrol kaybı, çaresizlik, umutsuzluk ve intihar girişimlerine yol açabilir. 

Aşırı stres davranışlarda değişikliklere yol açar

Aşırı stres altında olan bir kişinin davranışlarında da farklılıklar gözlenmektedir. Kişinin iş hayatına ve sosyal aktivitelerine karşı ilgi kaybı oluşabilir. İçki, sigara ve ilaç kullanımında artış görülebilir. Kendini ailesinden ve arkadaşlarından geri çekebilir. Kimi zaman cinsel sorunlar da yaşayabilir. Bu kişilerin çoğunlukla kavgacı kişilikleri ön plana çıkmaktadır.

Stresi nasıl yöneteceğinizi öğrenin

Stres yogası, hayatın bir parçası haline gelen stresin nasıl yönetilebileceğini öğretir. Stres yogası; yavaş ve ritmik bir solunum ile kolay duruşlar, içe dönüş tekniği; yani meditasyon ile derinlerde yerleşmiş olan stresten kurtulma ve derin gevşeme tekniği ile dinlenme sağlar. Stres yönetiminin sağlanması fiziksel, akıl, ruhsal ve sosyal seviyede sağlık düzeyini artırır. Stres ile baş edebilen bir kişi iş yaşamında daha verimli olur. Takım ruhu tetiklenir, uykusuzluk, hipertansiyon gibi strese bağlı tüm belirtileri ortadan kalkar.

Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2016

Sosyal Medyada Paylaş