Online Randevu | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Yoga İle Kalbinizi İyileştirin!

Duyguların organı olan kalbin sağlığına, doğru beslenme, spor, sigara gibi etkenler kadar duygusal hayatınız da yön veriyor. Yakın ilişkiler kurmak, stres-öfke kontrolü sağlamak ve yoga tekniklerini uygulamak kalbin daha sağlıkla atmasına yardımcı oluyor. Memorial Wellness Yoga Terapi Uzmanı Dr. Neslihan İskit kalbe sağlık katan önerilerde bulundu.

Yaşadığımız her olaydan ilk önce kalp etkilenir

Kalp-sağlık denkleminde kalp insana güçlü bir bağışıklık, zeka, şefkat veren ve beden enerjisini sağlayan yaşam özsuyunu taşımaktadır. Stres, etraftaki kişilerle ya da dünya ile sağlıksız ilişkiler nedeniyle kişinin kendi özü ile uyumunu kaybettiğinde bunun acısını beden, özellikle de kalp çekmektedir. Kısaca yaşadığımız her olaydan ilk önce kalp etkilenmektedir.

Kalp sağlığını korumak için ne yapmalıyız?

Sakin olun ve stresi dizginleyin

Günlük stres düzeyini azaltmak bünyeyi dengede tutmanın ve kalbi sağlıklı kılmanın anahtarıdır. Zaten birçok araştırma stres ile kalp hastalıklarının bağlantılı olduğunu göstermektedir. Yayımlanan güncel bir araştırma, ruhsal sıkıntının kalbe giden kan akışınıazaltarak koroner kalp hastalığı olan kişilerin ölüm riskini artırabildiğini göstermektedir. Başka bir araştırma ise; stres nedeniyle bedenin kalbe zarar veren yağları kan dolaşımından temizlemesinin daha uzun sürdüğü ileri sürülmektedir. Stresi azaltmak için her gün yogada dinlenme duruşu olan savasana pozunda; yani yere sırt üstü rahatça yatarak kollar iki yanda ve avuç içleri gökyüzüne bakacak şekilde uzanıp nefes alış verişinize odaklanabilirsiniz. Nefesi içinize çektikten sonra, vermeden önce olan kısa, doğal duraklamada birkaç saniyeliğine sessiz kalın. Bunu günde en az 10-15 dakika yapın. Bu uygulama sakinleştirir ve dinlendirir, parasempatik sinir sistemimizi aktive eder ve bu da kalbi iyileştirir. Stresle baş etmenin başka bir yolu ise gülmektir. Gülmeyi unutmayın.

Sevdiklerinizle vakit geçirmeye zaman ayırın

Başkalarıyla duygusal bağlar kurmak kalbe güç katmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki; duygusal olarak yalıtılmış olan kişilerin kalp hastalığından ölme riski, insanlarla bağlantıda olduğunu hissedenlere göre 2-3 kat daha artmaktadır. Bir sosyal kulübe, arkadaş grubuna üye olmak insanları yüksek tansiyon halinde bile kalp hastalığından ciddi oranda koruyabilmektedir. Yalıtılmışlık hissini güçlendiren her şey kronik strese yol açabilmekte ve genellikle kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Tam tersi gerçek yakınlığa götüren ve kişiye başkalarıyla bağlantıda olduğunu hissettiren her şey de iyileştirici olabilmektedir.

Öfkenizi kontrol altında tutun

Sürekli öfkelenmek ve çabuk sinirlenmenin, kalp hastalıklarına yol açan önemli bir risk etkeni olduğu araştırmalarla da gösterilmektedir. Araştırmalar, stres hormonlarının kan damarlarını daralttığı ve kalbi daha fazla çalışmaya zorladığı yönündedir. Derin nefes alıp verme, meditasyon ve gün içinde yoga yapmaya vakit ayırmak, öfkeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.

Aklınızı değil kalbinizi izleyin

Ne zaman sadece başkalarını memnun etmek için bir şey yaparsanız, kelimenin tam anlamıyla bunun acısını kalbiniz çeker. Sürekli dışarıya kendini haklı göstermek için bir şeylere çabalamak ise sadece stres, kaygı, endişe ve depresyona sebep olur ve bu da kalp hastalıklarına uzanan yolu açar. Unutmayın; kalpte hissedilen şey gerçekte kim olduğunuzun ölçüsüdür. Kendi iç huzurunuzu, öz değerinizi, mutluluğunuzu fark edin ve kalbinize sadık kalın.

Yayınlanma Tarihi: 01 Haziran 2017

Sosyal Medyada Paylaş