Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Sonbahar’da Ayurvedik Önerilerle Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Havaların soğuduğu, güneşin yüzünü daha az gösterdiği sonbahar ayları fiziksel rahatsızlıkların ve duygusal sıkıntıların artış gösterdiği bir dönemdir. Ancak bu süreçte yaşam şeklinde yapılan küçük değişiklikler; fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığın üst seviyelere taşımasını sağlayabilir. Ayuverdik Yaşamın etkili ve pratik uygulamaları ile daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı olarak yaşam kalitesini yükseltmek mümkün olabilmektedir. Memorial Wellness Ayurvedik Yaşam uzmanları, yaşam kalitesini yükselten önerilerde bulundu. 

Bünye tipiniz belirlenip yaşam şekliniz planlanabiliyor

Herkesin doğuştan sahip olduğu bir mizaç, fıtrat kısacası bünye tipi vardır. Ayurvedik Yaşamda bünye tipine dosha denilmektedir. Kişinin bünye tipini belirlemesi ve buna uygun olarak yaşamını şekillendirmesi fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını uzun vadede üst seviyelere taşımasını sağlar. Bir dosha testi ile doğuştan sahip olunan beden-zihin birleşimini ortaya konulabilir.

Bu test sonucuna göre “Vata, Pitta ya da Kapha” olarak bünye tipi belirlenmektedir. Kimi zaman iki doshayı aynı oranda bünyesinde barındıran ya da çok nadir de olsa 3 dosha’nın da beden ve zihin birleşiminde eşit olarak dağılmış kişiler bulunmaktadır. Ayurvedik Yaşam belirlenen bu bünye tipine uygun hem çok etkili, hem de son derece pratik uygulamaları içermektedir. 

Mevsimsel değişimler sizi etkilemesin

Tabiatın bir parçası olan insan, doğanın tüm döngü, ritim ve değişiklikleri tarafından etkilenmektedir.  Bünye tipi; yani doshanız ne olursa olsun tüm doshalar mevsimsel döngülerden etkilenir. Sonbahar mevsimi de insanları fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını etkileyen önemli bir dönemdir. Dikkat edilecek bazı noktalar ile bu etkileri beden ve zihninizde dengelemek mümkün olacaktır. 

Sonbahar için ayurvedik öneriler

 • Menü seçimlerinizde sıcak ve sulu tercihler yapın. Her öğünde çorba tüketimi ve tencere yemekleri çok dengeleyici olacaktır.
 • Soğuk ve buzlu içeceklerden uzak durun. Gün boyunca sıcak bitki çayları ve içine bir dilim limon dilimi eklenmiş ılık su yudumlayın.
 • Salt çiğ beslenmeyi tercih etmeyin. Sebze ve baklagilleri iyi pişmiş olarak tüketin, Bu sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Mönü seçiminizi asla sadece bir salata ile sınırlamayın. Eğer salata yiyecekseniz öncesinde sıcak bir çorba ya da yanında büyük bir bardak bitki çayı için.
 • Tuzlu, tatlı ve ekşi tatları tercih edin.
 • Batıcı, yakıcı ve acı tatları barındıran besin maddelerini azaltın.
 • Egzersiz yaparken kendinizi çok zorlamayın. Ağır kardiyo çalışmalar yerine daha hafif, bağışıklık sistemini zorlamayacak, uzun kasları esnetmeye ve omurilik sağlığına yönelik sporsal aktiviteleri tercih edin.
 • Sizi sıcak tutan giysiler giyin. Özellikle el ve ayaklarınızı kuru ve sıcak tutun. Atkı ve kulaklık olmadan dışarı çıkmayın.
 • Her gün ılık bir duş alın.
 • Sabahları kalkıp yüzünüzü yıkayıp burnunuzu temizledikten sonra ve akşamları yatağa girmeden önce burun delikleri içinize küçük serçe parmağınızın ucuyla susam yağı sürün. Bu işlem gün boyunca ve gece boyunca uyurken burun mukozanızın kurumasını önleyecek ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.
 • Dengede bir yaşamın en önemli anahtarı her gece alınan kaliteli uykudur. Her gece mutlaka saat 22.30 gibi yatağa girmiş olun ve 8 saat uyumaya çalışın ve bedeninizin gece boyunca kendisini yenilemesini sağlayın.
 • Zihinsel ve fiziksel sağlığa kavuşmak için her gün 20 dakika meditasyon yapın.

Yayınlanma Tarihi: 14 Ekim 2016

Sosyal Medyada Paylaş