Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Selülitlerden Modern Yöntemlerle Kurtulabilirsiniz

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte kadınların birçoğu tatil planları ile birlikte fazla kilo ve selülitlerinden kurtulma telaşına da kapıldı. Derinin alt tabakasında oluşan ve portakal kabuğu görünümünde kendini gösteren selülitlerden sağlıklı beslenme, doğru egzersiz ve uygulamalarla kurtulmak mümkün. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji uzmanları selülitle baş etme yolları hakkında bilgi verdi.

Derinin hemen altında oldukça ince bir yağ dokusu bulunur. Bu tabaka deriyi travmadan korur ve ısı dengesini sağlar. Bu tabaka total vücut ağırlığıyla ilişkili değildir. Deri tabakasının daha da altında “scarpus facia” denen vücudumuzun girinti ve çıkıntı gibi konturlarını oluşturan başka bir tabaka bulunur. Bu bölgedeki yağ hücreleri kilo alındığında genişler. Bu derin yağ tabakası esnek bir bağ dokusu ile iki bölüme ayrılmıştır. Bu bağ dokusu derinin üst kısmı ile kas tabakasını bir çengel gibi birleştirir. Bu bağ dokusu normal olmayan bir şekilde güçsüzleşirse deri selülitli bir görünüm alır.

Fazla kilo selülit anlamına gelmiyor

Selülit, vücudun özellikle kalça, basen, baldır ve üst kol kısmında normalden farklı ve fazla miktarda   biriken yağın deri yüzeyinde portokal kabuğu benzeri kabartı ve çukurcuklar oluşturur. Erkeklerde nadiren, erişkin kadınların ise yaklaşık %85’inde görülür.  Genellikle selülitin fazla kilo nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır. Ancak selülit bir kilo sorunu değil başlı başına bir hastalıktır. Çok kilolu bir kadında da çok zayıf bir kadında da selülit görülebilir.

Kabızlık ve doğum kontrol hapı kullanımı selülite yol açabilir

Selülit hastalığı da birçok hastalık gibi irsi özellik taşır. Annenin selülit sorunu yaşaması çocuklarının da yaşayacağı anlamına gelebilir. Ostrojen hormonundaki artış dokularda su tutarak selülite neden olabilir. Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sararak, sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır, varisler meydana gelir. Kabızlık, tiroid hastalıkları, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, sinirsel düzensizlik de diğer selülit nedenleri arasında sayılabilir.

Selülit 3 derece şeklinde görülüyor

Daha çok genç kadınlarda cildin sıkılması ile birlikte portakal kabuğu görünümün ortaya çıkması birinci derece selüliti işaret eder. Ayakta ve bacak bacak üstüne atıldığında bacaklarda hareli bir görüntü portakal kabuğu oluşması ikinci derecedir. Sadece otururken ve sıkıştırıldığında değil yatay pozisyonda da belirginleşen ve zaman zaman ağrı oluşturabilen selülit ise üçüncü dereceyi oluşturur.

Günde 12 bardak su içip düzenli egzersiz yapın

Selülit ile mücadele etmek için en önemli nokta sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemektir. Bu da sağlıklı bir diyet ve beslenme alışkanlığı geliştirmek ve sporu günlük hayatımıza katmaktan geçmektedir. Özellikle pilates ve kinesis gibi antremanlar, düzenli yürüyüş, kas güçlendirici egzersizler ile liften zengin bir gıda programı oldukça yardımcıdır. Günde en az 12 bardak su içmek, A,C,E gibi antioksidan vitaminleri belli dönemlerde almak ya da yoğun olarak doğal vitamin deposu olan sebze ve meyve tüketmek selülit oluşumuna engel olur. Tuz, şeker, alkol, sigara, koyu çay, aşırı kafein, kızartmalar ve beyaz undan uzak durulmalıdır. Vücudun fazla suyu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz ve kereviz bol tüketilmelidir. Beslenme programında bol sebze, meyve, kepek, yulaf, çavdar ürünleri, baklagiller olmalıdır.

Selülitlerle başa çıkabilmek için modern yöntemlerden yararlanın

MEZOTERAPİ: Selülit düzeltici ve dolaşım düzenleyici birtakım maddeleri ince uçlu enjektörlerle orta deri tabakasına seri şekilde enjekte etme yöntemidir.15 gün ara ile en az 4-5 kez uygulamak gerekir.

TIBBİ MASAJ+MEDİKAL KREM UYGULAMALARI: Masaj selülit tedavisinin önemli bir parçasıdır. Çünkü masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir. Özellikle lenfatik drenaj masajları etkilidir. Masajın hem elle hem de aletle uygulanan şekilleri vardır. Elle olan daha yüzeyel olurken, aletli masajın derinlemesine bir etkisi vardır. Her iki masaj sonunda hücrelere bolca oksijen gider ve toksinlerin vücuttan atılması kolaylaşır.

LAZER UYGULAMALARI: Son zamanlarda lazerlerin ısı artışıyla dolaşımı hızlandırmasından ve yağ parçalayıcı özelliklerinden faydalanılarak değişik kombinasyonlarla selülit tedavi protokolleri oluşturulmaktadır. Özellikle Diod ve Er-YAG lazerlerin özel bir modu bu amaçla kullanılmaktadır.

ULTASON: Fark edilmeyecek kadar küçük yağları bile derinliğine yakalayıp parçalamayı başarır. Daha fazla yağlanma olan bölgelerde derine giderek lenfleri uyarır ve yine parçalar.

RADYOFREKANS: Özellikle bölgesel ısı artışıyla hem dolaşım hızlanmakta hem de yağ hücrelerinin zarları parçalanmaktadır. Radyofrekans özellikle vakum ve kızılötesi (infrared) teknelojileriyle kombine şekilde uygulandığı zaman oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Selülit tedavisi kombine yapıldığı zaman başarılı olabilmektedir. Günümüzde RF, lazer, vakum, infrared, ultrason içeren bölgesel incelme ve selülit tedavisinde uygulanan değişik alet kombinasyonları mevcuttur. Bunlar mezoterapiyle birlikte uygulandığı zaman başarı şansı oldukça yüksektir.

Yayınlanma Tarihi: 06 Haziran 2016

Sosyal Medyada Paylaş