Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirmek İçin Doğru Beslenin

Konforlu bir gebelik süreci yaşamak ve bebeğinizi sağlıkla dünyaya getirmek için bazı kurallara dikkat etmek önemlidir. Hamilelik öncesi alacağınız bir dizi önlem, hem gebe kalma ihtimalinizi artırmakta hem de sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağlamaktadır. Memorial Wellness Beslenme Bölümü Uzmanları, bu konuda mutlaka uzman yardımı alınması gerektiğini belirterek anne ve baba adaylarının dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Mutlu bir gebelik ve doğum süreci için…

 

1) Kilo kontrolü gebe kalmada en etkin yöntemdir; çok zayıf veya aşırı kilolu kişilerin normal kilolu kişilere göre doğurganlık oranları düşüktür. 

2) Kahvaltı alışkanlık haline gelmeli ve kahvaltı saati geciktirilmemelidir. Öğün atlanmamalı, günde 3 ana ve 2-3 ara öğün olacak şekilde bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

3) C vitamini üremeyi olumlu etkiler. Bunun için günde 5 porsiyon farklı renklerde taze sebze ve meyve tüketilmelidir.

4) Folik asit ihyacını karşılamak için koyu yeşil yapraklı sebzeler her gün 2 porsiyon olacak şekilde yenilmeli, doktora danışılarak folik asit ve B vitaminleri takviyesi alınmalıdır. 

5) Beyaz et tüketimi artırılmalı, kırmızı et tüketimi haftalık 400 gr. olacak şekilde ayarlanmalıdır. 

6) Protein ihtiyacı ceviz, fındık ve kuru baklagillerle karşılanmalı, hayvansal kaynaklar azaltılmalıdır. 

7) Trans yağlardan uzak durulmalı, zeytinyağı ve avokado tüketilmelidir. 

8) Light süt ürünleri değil, tam yağlı olanlar tercih edilmelidir. 

9) Kompleks karbonhidrat ve posa artırılmalı, basit şekerden uzak durulmalıdır. 

10) Demir ihtiyacı bitkisel kaynaklardan sağlanmalı ancak yanından C vitamini tüketimi unutulmamalıdır. 

11) Multivitamin ve antioksidan takviyeleri bir uzman denetiminde kullanılmalıdır. 

12) Günde 2,5-3 litre su tüketilmelidir. 

13) Hazır gıdalardan uzak durulmalı ve çevresel toksinler konusunda bilinçli olunmalıdır. 

14) Sigara kesinlikle bırakılmalı ve bu konuda destek alınmalıdır.

15) Alkol, kafein ve diğer uyarıcı içecekler azaltılmalı ya da bırakılmalıdır. 

16) Ağır, aşırı egzersizlerin ve kalori yetersizliğinin yani açlık durumunun üremeyi olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. 

 

Sağlıklı bir baba adayı olmak için… 

 

1) Her gün çeşitli renkte taze sebze ve meyve yenilmelidir. Bu grupta yeşil yapraklılar, mor ve sarı sebzeler, elma, portakal, kivi, yaban mersini ve kavun yer almalıdır. 

2) Tam tahıl taneleri yenilmeli, rafine tahıllardan uzak durulmalıdır. Örneğin; sabah kahvaltıda yulaflı müsli, öğle yemeğinde ise tam buğday ekmeği ve akşam esmer pirinç tercih edilmelidir. 

3) Yağ oranı düşük süt ürünleri tercih edilmelidir. Süt ürünleri kalsiyum, protein, D vitamini ve potasyumun kaynağıdır. Tüm bu besin öğeleri vücudun iyi çalışmasını sağlar. Günde 3 porsiyon süt, yoğurt, kefir veya peynir grubunu kapsayan yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketilmelidir.

4) Kırmızı et sınırlandırılmalıdır.  Balık, hindi, tavukgöğsü gibi yağı düşük protein kaynakları tercih edilmelidir. Fasulyeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve tofu da dahil olmak üzere bitkisel protein ağırlıklı tüketilmelidir.

5) Yağlara dikkat edilmelidir. Kızartılmış yemekler, tam yağlı süt ürünleri ve kırmızı etten gelen doymuş yağlar azaltılmalıdır. Sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. Her gün 30 gram yağlı tohumlar, sebze ve salataların üzerine zeytinyağı veya sandviçlere avokado eklenmelidir.

6) Aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Aşırı alkol tüketimi sperm kalitesini olumsuz etkiler. Eğer alkol alınacaksa bu kurala uyulmalıdır: Günde bir veya 2 alkollü içecek yeterlidir.

7) Sigara ve esrardan uzak durulmalıdır. Tütün kullanımı sperm sayısını azaltmakta, hareketini yavaşlatmaktadır. Uzun süreli esrar kullanımı düşük sperm sayısı ve spermin az gelişmesine neden olabilir.

8) Sağlıklı kilo korunmalıdır. Fazla kilo veya obezite hormon sistemine olumsuz yansır ve üremeyi etkiler. Egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kalori dengesi sağlanmalıdır. Enerji içeriği yüksek ama besleyiciliği düşük hazır gıdalar yerine taze sebze ve meyve, tam tahıllar, yağlı tohumlar, yağı düşük proteinler gibi tam ve sağlıklı, işlenmemiş gıdalar yenilmelidir. Diğer taraftan, zayıf olmak da sperm sayısının ve fonksiyonlarının düşmesine sebep olur. 

9) Orta yoğunlukta egzersizler yapılmalıdır. Haftada 5 gün, günde 30 dk. orta yoğunluklu egzersizler önerilmektedir. Aşırı egzersiz testosteron düzeyini azaltarak dolaylı olarak sperm sayısının azalmasına sebep olur. Steroid kullanımı da testisleri olumsuz etkiler.

10) Multivitamin, C vitamini ve antioksidan takviyeleri bir uzman denetiminde kullanılmalıdır.

11) Günde 2,5-3 litre su içilmelidir. 

12) Hazır gıdalardan uzak durulmalı, çevresel toksinler, bitki ilaçları konusunda bilinçli davranılmalıdır.

13) Kahvaltı alışkanlığı edinilmeli ve kahvaltı saati geciktirilmemelidir. Öğün atlanmamalı, günde 3 ana ve 2-3 ara öğün olacak şekilde bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

14) Doğru kıyafetler seçilmeli, dar olmayan, pamuklu ve hava alan yapıda kumaşlar tercih edilmelidir.

15) Stresle baş etme yöntemleri öğrenilmelidir.

 

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2015

Sosyal Medyada Paylaş