Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Omegalar Vücuda Sağlık Ve Dinçlik Veriyor

Beyin, göz ve sinir sistemi gelişiminde önemli bir etkiye sahip olan omega 3 ve 6 yağ asitleri vücuda yüksek bir enerji de sağlıyor. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için doğal omega kaynaklarının dengeli tüketilmesi gerekiyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Yeşim Temel Özcan, vücudun enerji kaynağı olan omega 3 ve 6 dengesinin önemini anlattı.

Omega 3 ve 6 dengesi sağlanmalı

Omega 3 ve 6, yüksek enerji kaynağı olmasının yanı sıra birçok hormon ve hormon benzeri yapıların ve hücre zarlarının yapısında bulunmaktadır. Ayrıca yağda eriyen vitaminlerin  emiliminden de sorumludurlar. Omega 6 yağ asitleri; iltihap yapıcı, ağrı yapıcı, pıhtı yapıcı özelliklere sahiptir. Vücut bu özelliği sayesinde mücadele etmeyi, kanamaları durdurmayı ve hücre çoğalmasını sağlar. Bu durum bir denge içinde olmalıdır. Omega 3’ün görevi ise tam tersidir. İltihap azaltıcı, ağrı kesici, kan sulandırıcı ve kanser önleyici özellikleri ile omega 6’yı dengeye çekmektedir.

 

Omega dengesinin bozulması hastalıklara davetiye çıkarıyor

Eski tarihlerde insanların beslenme alışkanlıklarıyla paralel olarak omega 3-6 yağ asitleri denge içerisinde ve yaklaşık olarak üçte bir oranındayken günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişmesi, sebze ve balık yönünden zayıf beslenilmesi, omega 3 kaynağı besinlerde yeterli omega 3 olmayışı, batı tipi beslenmeye karşı aşırı ilgi, fast-food gıdaların fazla tüketimi sonucu omega 3 ve 6 denge oranı 1 bölü 30-50’lere kadar yükselmiştir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesinden kaynaklı omega 3ve 6 dengesinin bozulması sonucunda ise romatoid artrit gibi inflamasyon kaynaklı ve diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar kaçınılmaz hale getirmiştir.

 

İdeal omega dengesinin sağlanması için…

Birçok hastalıktan korunmak için günde 500-1000 mg aktif EPA- DHEA alınmalıdır. DHEA (Docosa Hexaenoic Acid) ve EPA (Eicosa Pentaenoic Acid) omega-3 yağ asitlerinin kısaltılmış isimleridir. Kalp hastalıkları, depresyon ve romatoid artrit ve diğer kronik hastalıklar için günlük doz 3000 mg’a kadar  çıkartılabilir. Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin normal sayılan 1 bölü 3 dengesine geri dönebilmesi için omega 6 kaynağı olan ayçiçek yağı, mısır, soya, yağının tüketimi azaltılmalıdır. Aksi takdirde ideal oranının yakalanması zordur.

 

Omega 3 kaynağı besinler

Omega 3 ve 6 yağ asitleri vücut tarafından üretilmez dolayısıyla besinlerden alınmak zorundadır. Uskumru, ringa, tuna, somon, sardalye gibi soğuk su dip balıkları omega 3’ten oldukça zengin besinlerdir. Çiftlik balıkları yemle beslendikleri için omega 3 değerleri düşüktür. Tohum yağları ve yeşil yapraklılar ise bitkisel olan omega 3 kaynaklarıdır. Bunlara keten tohumu yağı ve yeşil yapraklılardan ise semizotu örnek verilebilir.

 

Beyin, göz ve kalp sağlığınız için…

EPA ve DHEA, her ikisi de önemli mucize maddelerdir. Hücreler tarafından üretilmeyen; ancak vücutta mutlaka bulunması gereken maddelerdir. Beyin, hafıza ve göz sağlığı için DHA; damar ve kalp sağlığı için ise EPA ön plana çıkmaktadır. En iyi kaynak balıklardır. Bir gram EPA- DHEA alabilmek için 60-250 gr uskumru, 50-100 gr somon, 60-100 gr hamsi, 60-100 gr sardalya ya da 75-350 gr ton balığı tüketmek gerekmektedir. Haftada üç kez 150-200 gram yağlı balık tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan DHA ve EPA’yı karşılamaktadır. 

 

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2017

Sosyal Medyada Paylaş