Online Randevu | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Ofis Çalışanları İçin Stres Yönetimi Ve Yoga

Sürekli masa başında, zamanla yarışarak çalışılan ve yoğun stres içeren iş temposu, kadın erkek herkesin bedenini olduğu kadar zihnini de yormaktadır. Tüm bu koşuşturmaca insanların dönem dönem kendisini mutsuz, sağlıksız hissetmesine yol açmaktadır. Yoga terapisi; tüm bu yoğunluklardan arınma sağlayarak sade ve huzurlu bir yaşam düzeyine ulaşmak için ruhsal olarak yenilenmeyi desteklemektedir.

 

Stres yaşamdan çok şey çalıyor

Stres, kişinin sağlığına olumsuz olarak etki etmektedir. Stres; enerji tüketimini, kalp hızın, solunum hızını, oksijen tüketimini, kan basıncını ve duygusal hassasiyeti arttıran bir özelliktedir. Stressiz bir iş yaşam neredeyse mümkün değildir. Bunun için stresi yönetmek gerekir. Belirli bir hazırlık süreci ve uygun ortam sağlanarak yapılan, doğru oturuş biçimleri ve nefes teknikleri uygulanan yoga terapisi stres yönetimine yardımcı olmaktadır.

 

Stres hayata uyumsuzluktur

Dünya sağlık örgütü sağlık kavramını şöyle tanımlar: Sağlık, hastalık olmaması hali değildir. Sağlık, fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal seviyelerde tam bir iyilik halidir. Kısacası sağlıklıyım diyebilmek için kişinin bedensel olduğu kadar ruhsal, duygusal seviyelerde de pozitif olması gerekir. Stres, bir tür uyumsuzluktur. Hayatın hızlı adımları, endişe, sıkıntı, saldırganlık, depresyon gibi kontrol edilemeyen duygusal dalgalanmalar yaratmaktadır. Zamanla baskılanmış stres, psikosomatik rahatsızlıklara ve psikiyatrik problemlere de öncülük edebilmektedir. Bunun için kişi stresle nasıl mücadele edebileceğini bilmelidir. Stres yönetimi; sağlık için haddinden fazla gerilimi, önleyen kişisel gelişim tekniğidir. Stres yönetiminin düzenli olarak çalışılması ile derin fizyolojik dinlenme ve beden, akıl, ruh seviyesinde stresten kurtulma sağlanır.

 

Yoga ile duyarlılık ve farkındalık artıyor

İş yaşamında karşılaşılan sıkıntılar ve günlük hayatta yaşanan stres ile nasıl başa çıkacaklarını gösteren stres yönetimi eğitimi iş dünyasındaki stresin en aza indirilmesini sağlar. Yoga ve meditasyon zihinle yapılan uygulamalardır. Meditasyon, sanskrit dilindeki "dhyana" kelimesinden gelir ve "zihni arıtıp sakinleştirmek, zihne işlevselliğini kazandırmak için yapılan uygulama" anlamlarını ifade eder. Meditasyonla dikkat, duyarlılık ve farkındalık artar.

 

Yoga stresi bedenden uzaklaştırır

Stres bedenimizin çeşitli seviyelerinde kendini değişik şekillerde göstermektedir. Yoga felsefesi her seviye için farklı bir yaklaşımla stresi bedenden uzaklaştırmaya yardımcı olmaktadır. Fizik beden seviyesinde stres kendini gerilim olarak gösterir. Stres altındaki kişiler, çoğu zaman bedenlerinde, boyun ve omuzlarında ki dayanılmaz gerginlikten bahsederler. Stres kaslarımız da spazmlara neden olur.  Nefes ya da yaşam enerjisi seviyesinde stres hızlanmaya neden olur. Stres seviyemiz arttıkça hızlı ve yüzeyel nefes alırız. Akciğer kapasitemizi yeteri kadar kullanmayız. Hücrelerimiz iyi oksijenlenemez. Akıl seviyesinde stres ajitasyona neden olur. Aklımız karışıktır. Aynı anda yüzlerce düşünce geçer aklımızdan. Ruhsal beden seviyesinde stres dengesizliğe neden olur. Stres diğer insanlarla ve çevre ile uyumsuz olmamıza neden olur. 

 

 

Yoga tüm gün dinç tutar

Yoga yaparken kullanılan asanalar; yani beden hareketleri fizik seviyesinde gerilimi uzaklaştırır ve gevşemeye neden olur. Pranayama; yani nefes teknikleri nefesin yavaşlamasına ve derinleşmesine yardım eder. Akıl seviyesinde meditasyon, aklın sakinleştirir. Ruhsal seviyede ise; denge sağlar, çevre ve insanlarla uyum içinde yaşamaya yardımcı olur. Yoga enerji seviyesini yükseltir ve az zamanda daha çok üretici olmayı sağlar. Sabah yapılan asanalar, güneşe selam serisi, nefes egzersizleri ve meditasyon kişinin bedeninde bir kıvılcım yaratarak yaşam enerjisinin beden, akıl ve ruhta akmasına destek verir. Bu yaşam enerjisi kişiyi tüm gün zinde tutar.

 

Stresi yönetimi ve ofis yogası ile sağlık düzeyinizi artırın

Stres yönetimi ve yoga; yavaş ve ritmik bir solunum ile kolay duruşları içermektedir. İçe dönüş tekniği ile derinlerde yerleşmiş olan stresten kurtulmaya neden olur. Derin gevşeme tekniği ile dinlenme sağlanır. Stres yönetimi ve ofis yogası; fiziksel, akıl, ruhsal ve sosyal seviyede sağlık düzeyini artırır. Çalışan kişinin iş yaşamında verimlilik süresini artırır. Takım ruhunu tetikler. Uykusuzluk, hipertansiyon gibi strese bağlı belirtileri önlemektedir.

 

Doğru duruş biçimlerini öğrenin

Otururken, ayakta ya da yürürken doğru duruş biçimi önemlidir. Yoga ile doğru duruş biçimleri öğrenilip, omurganın sağlıklı bir şekilde kalması sağlanır. Birçok nedenle özellikle bel ve boyun ağrıları oluşabilir. Yoga, bel ve boyun ağrıları konusunda da etkilidir. Yoga ile bel ve boyun ağrıları tedavisinde önce ağrı olan bölgedeki kaslar gevşetilmekte, daha sonra omurganın her iki yanındaki kaslar, ligament ve tendonlar güçlendirilmektedir. Son olarak da yoga duruşları ile kasların daha esnek olması sağlanmaktadır.

 

Herkes yoga yapabilir

Yogayı her yaş grubundaki kişiler yapabilir. Yogaya başlamak için herhangi bir yaş limiti de yoktur. Erkek, kadın, genç, yaşlı, zayıf, şişman her birey yoga yapabilir. Yogada her birey için uygun hareketler, teknikler bulunmaktadır. Yogada amaç aynı olsa da uygulama ve teknikler farklı olduğu için birçok çeşidi vardır. Kişilerin kendine uygun olan yoga türünü uzmanlar eşliğinde deneyimleyerek seçmesi ve uygulaması önemlidir. 

 

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2017

Sosyal Medyada Paylaş