Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Metabolik Holterle Diyet Ve Yaşam Tarzınızı Programlayın

Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme kadar yeterli fiziksel aktivite de büyük öneme sahiptir. Ancak günlük hayatın koşuşturması içinde kişi kendi rutininde kaybolarak ne kadar hareketli olabildiğini ve bunun kendisine yeterliliğini sorgulayamayabilir. Ancak son yıllarda öne çıkan metabolik holter uygulaması sayesinde kişinin tüm aktiviteleri detaylı bir şekilde görebilmekte ve sağlıklı bir yaşam planı yapılabilmektedir. Memorial Wellnes Besin ve Beslenme Bölümü Uzmanları, metabolik holter yöntemi hakkında bilgi verdi.

HASTALIKLARDAN KORUNMAK VE ZİNDE KALMAK İÇİN DOĞRU FİZİKSEL AKTİVİTE ÇOK ÖNEMLİ.

Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktiviteyi “enerji harcaması gerektiren iskelet kasları tarafından gerçekleştirilen herhangi bir bedensel hareket” olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel hareketsizlik dünya çapında tahmini 3,2 milyon kişinin ölümüne neden olan küresel mortalite (ölüm ) için dördüncü önemli risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Düzenli yapılan yürüyüş, bisiklet veya grup sporları gibi orta yoğunluktaki fiziksel aktivitenin sağlık için önemli faydaları vardır. Bunun dışında; kalp-damar hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri ile depresyon azaltmasına ve kilo kontrolünde yardımcı olmaktadır. Göğüs ve kolon kanserleri vakalarının % 21-25’i, riskini azaltabilir. Ayrıca yeterli düzeydeki fiziksel aktivite, kalça veya vertebra kırığı riskinin diyabet vakalarının % 27’si, iskemik kalp hastalığının %30’unun ana nedeni fiziksel hareketsizliktir. Fiziksel hareketsizlik seviyeleri dünya genelinde artmıştır. Küresel olarak, her üç yetişkinden birisi fiziksel açıdan yeterince aktif değildir. Düşük veya azalan fiziksel aktivite seviyeleri genellikle yüksek ya da artan gayri safi milli hasıla ile gelmektedir.

Kentleşme ile bağlantılı çeşitli çevresel faktörler daha aktif hale gelmeye çalışan kişilerde istek azaltıcı olmaktadır. Bu etkenler:

  • Açık alanlarda şiddet ve suç korkusu
  • Yüksek yoğunluklu trafik
  • Düşük hava kalitesi, kirlilik
  • Parklar, kaldırımlar ve spor / rekreasyon tesisleri eksikliği şeklinde sıralanmaktadır.

Fiziksel aktivitenin artırılması sadece bireysel değil, toplumsal bir sorundur. Bu nedenle toplum tabanlı, çok sektörlü, çok disiplinli ve kültürel açıdan bir yaklaşım gerektirir.

EGZERSİZ TERİMİNİN "FİZİKSEL AKTİVİTE" İLE KARIŞTIRILMAMASI GEREKİR

Egzersiz fiziksel aktivitenin bir alt kategorisidir; fiziksel uygunluğun bir veya daha fazla bileşenini sağlamayı veya geliştirmeyi amaçlayan, yapılandırılmış, tekrarlayan, planlanmış bir çeşit fiziksel aktivitedir. Hem orta ve hem de şiddetli yoğunluktaki fiziksel aktivite beraberinde sağlığı getirir.

Fiziksel aktivitenin yoğunluğu kişiden kişiye çeşitli farklılık gösterir. Kalp sağlığımızı korumaya yönelik tüm aktiviteler en az 10 dakikalık sürelerle gerçekleştirilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri ise;

  • Çocuklar ve ergenlik dönemindeki gençler için; günlük 60 dakika orta-şiddetli yoğunlukta fiziksel hareketler
  • Yetişkinler için (+18), Haftalık 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel hareketler

Yoğunluk terimi, yapılan aktivitenin oranını, aktivite veya egzersizi yapmak için gerekli olan çabanın büyüklüğünün ifade eder. “Bir kişinin bir aktiviteyi yapabilmesi için nasıl zorlandığı” şeklinde de düşünülebilir. Fiziksel aktivitenin farklı formlarının yoğunluğu kişiler arasında değişir. Fiziksel aktivite yoğunluğu bir bireyin önceki egzersiz deneyimi ve fitness ile olan göreceli yakınlık düzeyine bağlıdır. Fiziksel aktivitenin yoğunluğunu belirlemek için MET (Metabolik eşdeğer) adı verilen bir terim kullanılır. Metabolik eşdeğer, fiziksel aktivitelerin enerji maliyetini ifade eden bir fizyolojik ölçüdür. Bu referans metabolik hız, belirli bir fiziksel aktivite sırasında metabolizma hızının oranı (ve bu nedenle enerji tüketimi oranı) gibi tanımlanmıştır. Elde edilen sonuçlarda:

0-3 MET= Hafif yoğunluklu fiziksel aktivite düzeyi

3-6 MET= Orta yoğunluklu fiziksel aktivite düzeyi

6 ve üzeri= Şiddetli yoğunluklu fiziksel aktivite düzeyi

ARMBAND & METABOLİK HOLTERLE FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYİNİZ RAHATÇA TESPİT EDİLİYOR

Fiziksel anlamda aktif olmak sağlığımızın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Peki, fiziksel aktivitemizin yeterli olup olmadığını nasıl anlayacağız ve MET değerlerini nasıl hesaplayacağız?

Bunu yapabilmenin en kolay ve bilimsel olarak ispatlanmış bir yöntemi mevcuttur. “Metabolik holter” adı verilen bir cihaz sayesinde günlük yaşantınızdaki hareketlilik düzeyinizi ölçerek MET değerinizi hesaplayabilmekteyiz. Bu değer de bize vücudunuz ve egzersiz hikayesi ile ilgili direk bir bilgi sunmaktadır. Cihaz üzerindeki ısı sensörleri ile vücudunuzdaki ısı değişikliklerini algılar, hareket sensörleri ile aktivite anını algılar ve bunun kaydını tutarak bize genel MET değerinizi verir. Mümkün olduğunca, kişinin gerçek yaşamını ait fiziksel aktivite düzeyini ölçebilmek adına, ölçümlerin minimum 3 gün yapılması gerekmektedir.

Ürün sağ kolun “triceps” adı verilen üst bölgesine takılmaktadır. Kişi ne kadar uzun süre cihazı üzerinde taşırsa, hayat tarzı ile ilgili tespitler bu oranda doğru olmaktadır. Kişi en az 3 gün ve tercihen 7 gün boyunca cihazı üzerinde taşıyacaktır. Cihaz accilometrik yaklaşımla (hareket sensörleri) ve ısı değişikliklerinin tespiti (ısı sensörleri ve stress sensörleri) ile kullanıcının yaşam tarzı/aktivite tarzı bilgilerini takılan süre boyunca geçici hafızasında kaydeder ve deney tamamlandığında USB port vasıtasıyla bilgiler cihaza ait standart software veya profesyonel software ye aktarılarak, kişinin yaşam tarzı tespit edilir. Buradaki amaç, tahminden öte 3 ayrı tip sensör yöntemi ile vücut değişikliklerini kaydetmek ve yorumlamaktır. Bu size kişinin diyetini, egzersiz programını ve kişisel yaşam tarzını programlama ve kontrol imkanını tanımaktadır. Software Yazılımlar Profesyonel: “Toplam Enerji Tüketimi, Ortalama MET değeri(kg VO2 tüketimi), Oturularak Geçirilen Süre, Toplam Atılan Adım Sayısı; Aktivite Halinde Enerji Tüketimi, Orta Hareketli Olarak Geçirilen Süre, Uzanır Konumda Geçirilen Süre, Fiziksel Aktivite Süresi, Etkin Hareketli Geçirilen Süre, Uykuda Geçirilen Süre, Vücut Üzerinde Cihazı Taşıma Süresi”ni raporlamaktadır.

Bu raporlar sonucunda fiziksel aktivite düzeyinizi öğrenme şansımız olacak ve size en uygun fiziksel aktivite programını ekibimizle birlikte hazırlayacağız. Böylece de beklenen fayda artacak ve adaptasyon sorunumuz mümkün olduğunca azalmış olacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2015

Sosyal Medyada Paylaş