Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Meme Küçültme Hakkında Merak Edilenler

Standartlara göre büyük olan meme yapısı, kadınlarda estetik ve psikolojik problemlere yol açabiliyor. Estetik cerrahi girişimleri arasında en sık uygulananlardan biri olan meme küçültme ameliyatları ile her kadın ideal ölçülerde meme boyutuna ulaşabiliyor. Memorial Wellness Estetik ve Plastik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Bora Özel, kadınlar için ciddi sıkıntılar yaratan meme büyüklüğü problemi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Büyük meme sırt, bel, boyun ağrılarına yol açabiliyor

Halk arasında göğüs, tıp literatüründe ise meme olarak isimlendirilen dokunun büyüklüğü; yanlış beslenme ve yaşam şeklinin genetik yapıyı bozması, kilo alma ya da hormon dengesizliği gibi sebeplerle oluşabilmektedir. Sadece estetik bir sorun olmayan meme büyüklüğü kimi zaman kişide sırt, bel, boyunda ağrılarına yol açarak yaşam kalitesini de bozmaktadır. Meme küçültme ameliyatı, estetikten ziyade hayat kalitesini iyileştirici bir operasyon olarak da görülmelidir. Özellikle yazın meme dokusunda meydana gelen pişik isilik gibi cilt problemleri ve sutyenlerin omuzlarda oluşturduğu rahatsız edici oluklar da küçültme ameliyatı ile ortadan kaldırılmış olur.

Büyüklük tek taraflı da olabiliyor

Büyük memeler özellikle genç yaştaki kadınlarda birtakım psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Bu durum genellikle utanma duygusu ile kendini sosyal yaşamdan çekme şeklindedir.  Hatta büyüklüğün tek memede olduğu zaman utanma duygusu daha da fazla olmaktadır.

Meme kanserine yakalanma riski azalıyor

Memenin dokusunun azalması, meme kanserine yakalanma riskini kesinlikle azaltır; ama yok etmez. Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dokusundan alınan parçaların patolojik incelemesi yapılarak meme kanserine yakalanma potansiyeline bakılabilmektedir. Eğer biyopside meme kanseri olduğunuz anlaşılırsa erken tanı ile tedavi şansı da artar.

Ameliyatı öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle kişi sigara kullanıyorsa operasyondan en az 8 gün öncesinde mutlaka bırakmış olmalıdır. Tip 2 şeker hastalığı durumu varsa şekerin kontrol altında tutulması, kan şekerinin düzenlenmesi gerekir. Kişide kansızlık olup olmadığına mutlaka bakılmalı, kansızlık varsa öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekir.

Süreç operasyon tekniğine göre değişiyor

Meme küçültme ameliyatları genellikle tekniğe göre değişen sürece sahiptir. Ama genel olarak 1.5-2 saat kadar sürmektedir. Kişinin durumuna bağlı olarak hastanede 1-2 gün yatış söz konusu olabilir. Ameliyat sonrası ise özel bir sutyen tavsiye edilmektedir. Bu özel sutyen kişinin daha rahat etmesini sağlar. İlk gece ağrıların olabilme ihtimaline karşı, ağrı kesici bazı ilaçlarla kişinin rahat etmesi sağlanmaktadır. Kişi bir haftalık istirahat sonrasında işe dönebilir. İlk iki hafta kolları zorlayıcı hareketler yapılmamalı, ağır spordan kaçınılmalıdır.

İçten dikişler estetik avantaj sağlıyor

Meme küçültme ameliyatlarında içten dikiş yöntemi kullanılmaktadır. Kısacası dışarıdan atılmış bir dikiş olmaz. İçten dikiş yönteminde sonradan dikiş alma diye bir işlem söz konusu olmaz. Hangi dikiş tekniğinin kullanılacağına hastanın durumu da göz önünde bulundurularak karar verilir. Hangi dikiş kullanılıyor olursa olsun operasyona bağlı izler 6 ay içinde belli belirsiz bir hal alır.

Emzirmeye olumsuz bir etkisi yok

Süt üretiminin miktarını saptayan unsur, ameliyat sonrasında yerinde bırakılan meme dokusu miktarıdır. Meme küçültme ameliyatlarında çıkarılan dokunun büyük kısmını ise yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu nedenle meme başı pediküllü olarak gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatlarında emzirmenin mümkün olduğu gösterilmiştir. Meme küçültme operasyonlarında meme dokusu korunmaktadır.

 

Yayınlanma Tarihi: 09 Mayıs 2017

Sosyal Medyada Paylaş