Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Magnezyum Eksikliği Hasta Ediyor

 • Enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız
 • Kronik yorgunluk, halsizlik ve isteksizlikten yakınıyorsanız
 • Sebepsiz çarpıntı, baş dönmesi ve ani tansiyon yükselmeleri yaşıyorsanız
 • Tahammülsüz ve sinirli olmaya başladıysanız
 • Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız
 • Kolesterol değerleriniz yüksekse
 • İdrar söktürücü tansiyon ilaçları kullanıyorsanız
 • Böbrek taşı veya idrar yollarında kum şikayetleri yaşıyorsanız
 • Siyah çay, kahve, soda, tuz ve alkol tüketiminiz fazlaysa
 • Protein ağırlıklı diyetler yapıyorsanız
 • Adet döneminiz şiddetli sancılarla geçiyorsa
 • Yoğun ve uzamış bir stresli dönemden geçiyorsanız
 • Doktorunuz hipoglisemi yani kan şekeri düşmesinden şüphelendiyse, bu durum magnezyum eksikliği ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir.

Memorial Wellness Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık ve Beslenme Bölümü Uzmanları, magnezyum eksikliği ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

MAGNEZYUM VÜCUDUN DOĞAL DENGESİNİ KORUYOR

Magnezyum enerji metabolizmasındaki çoğu enzim için önemli bir mineraldir. Vücut asit baz dengesinin sağlanmasında yardımcı, kas ve sinir sisteminde etkindir. Kalsiyum minerali ile birlikte çalışır, kalsiyum kasın kasılmasını sağlarken magnezyum da gevşemesinden sorumludur. Damar elastikiyetinde ve kan basıncının düzenlenmesinde etkindir. Magnezyum ayrıca hücre büyümesi ve yenilenmesinde görev alır. Hücrelerimizin sağlıklı çalışması için gerekli olan temel omega-3 yağ asitlerinden EPA’nın DHA’ya dönüşümünde de rolü vardır. Kemik ve dişlerin yapısında kalsiyum ve fosforla birlikte bulunur.

KURUYEMİŞ VE KURUBAKLAGİLLER MAGNEZYUM DEPOSU

Badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, kurubaklagiller (mercimek, nohut, kuru fasulye ve tüm fasulye türleri), tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, nane, pazı, roka, pancar yaprakları gibi), muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakao doğal magnezyum kaynaklarıdır.

Birçok ot, baharat ve yosunlar da magnezyum içerir; Agar yosunu, kişniş, dereotu, kereviz tohumu, adaçayı, kurutulmuş hardal, fesleğen, kakao tozu, rezene tohumu, kekik, kimyon tohumu, tarhun, mercanköşk, haşhaş tohumu da magnezyum bakımından zengindir.

HAMAM VE SAUNADA FAZLA KALMAK MAGNEZYUMU DÜŞÜRÜYOR

İyot içeren tabletler veya diyetle fazla iyot alımı iç kulak sıvındaki magnezyum düzeyini azaltabilir. Aşırı egzersiz, hamam, buhar odası ve saunada fazla kalmak da ter yoluyla magnezyum kaybına yol açabilir.

DOKTOR TAVSİYESİ OLMADAN MAGNEZYUM ALMAYIN

Magnezyum içeren ilaçların ya da multivitaminlerin doktor tavsiyesi olmadan bilinçsizce alınması, magnezyum düzeylerinin normal sınırların üzerine çıkmasına ve ishal, huzursuzluk, vücut sıcaklığında artış, sürekli uyku isteği gibi istenmeyen durumlara neden olabiliyor. Vücutta magnezuyum eksikliğine bağlı olduğu düşünülen belirtiler varsa, mutlaka doktora başvurulmalı ve doğru yöntemlerle magnezyum alımı sağlanmalıdır. Kanda serum seviyesinin ölçülmesi her zaman gerçek magnezyum düzeyini göstermeyebilir. İdeal olan idrarda veya hücre içi (kandaki mononükleer hücreler) düzeyin ölçülmesidir.

KADIN SAĞLIĞI AÇISINDAN DA ÇOK ÖNEMLİ

Magnezyumun doğru kullanımı adet döneminde stresi ve ödemi azaltmaya yardımcı olur. Bu dönemde artan çikolata yeme isteğinin sebebi kakaoda bulunan magnezyumdur. Yani doğal dürtüler doğru seçimler yapılmasına yardımcı olmaktadır

ADET DÖNEMİNDE RAHATLATICI, TATLI KRİZİNİN BASTIRILMASINI SAĞLAYAN, ÖDEM VE STRES ATILMASINA YARDIMCI OLAN BİR İÇECEK TARİFİ:

 1. - 1 bardak ılık süt
 2. - 1 çay kaşığı hakiki kakao tozu,
 3. - 1 çay kaşığı tarçın
 4. - 5 adet badem
 5. - 10 adet çiğ kabak çekirdeği
 6. - 1/2 adet muz

Blenderdan geçirilip tüketime hazır hale getirilir. Sabah saat 10 ve akşam saat 22’de olmak üzere günde iki bardak (adetten önceki 3-5 gün boyunca) içilir.

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2015

Sosyal Medyada Paylaş