Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Magnezyum Eksikliği Hasta Edebiliyor

Vücudun doğal dengesini koruyan magnezyum eksikliğini; enerji düşüklüğü, halsizlik, isteksizlik, sebepsiz çarpıntı, aşırı sinirlilik hali gibi belirtilerle gösterebiliyor. Sağlıklı yaşam için gerekli olan magnezyumun eksikliği başta kalp, böbrek olmak üzere birçok organı etkileyebiliyor. Memorial Wellness Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık ve Beslenme Bölümü Uzmanları, magnezyum eksikliği ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. 

Magnezyum vücudun doğal dengesini koruyor

Magnezyum enerji metabolizmasındaki çoğu enzim için önemli bir mineraldir. Vücut asit baz dengesinin sağlanmasında yardımcı, kas ve sinir sisteminde etkindir. Kalsiyum minerali ile birlikte çalışır, kalsiyum kasın kasılmasını sağlarken magnezyum da gevşemesinden sorumludur. Damar elastikiyetinde ve kan basıncının düzenlenmesinde etkindir. Magnezyum ayrıca hücre büyümesi ve yenilenmesinde görev alır. Hücrelerimizin sağlıklı çalışması için gerekli olan temel omega-3 yağ asitlerinden EPA’nın DHA’ya dönüşümünde de rolü vardır. Kemik ve dişlerin yapısında kalsiyum ve fosforla birlikte bulunur. 

En sık görülen belirtiler

 • Enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız,
 • Kronik yorgunluk, halsizlik ve isteksizlikten yakınıyorsanız,
 • Sebepsiz çarpıntı, baş dönmesi ve ani tansiyon yükselmeleri yaşıyorsanız,
 • Tahammülsüz ve sinirli olmaya başladıysanız,
 • Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız,
 • Kolesterol değerleriniz yüksekse,
 • İdrar söktürücü tansiyon ilaçları kullanıyorsanız,
 • Böbrek taşı veya idrar yollarında kum şikayetleri yaşıyorsanız,
 • Siyah çay, kahve, soda, tuz ve alkol tüketiminiz fazlaysa,
 • Protein ağırlıklı diyetler yapıyorsanız,
 • Adet döneminiz şiddetli sancılarla geçiyorsa,
 • Yoğun ve uzamış bir stresli dönemden geçiyorsanız,
 • Doktorunuz hipoglisemi yani kan şekeri düşmesinden şüphelendiyse, bu durum magnezyum eksikliği ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir.

Doktor tavsiyesi olmadan magnezyum almayın

Magnezyum içeren ilaçların ya da multivitaminlerin doktor tavsiyesi olmadan kullanılması, magnezyum düzeylerinin normal sınırların üzerine çıkmasına ve ishal, huzursuzluk, vücut sıcaklığında artış, sürekli uyku isteği gibi istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Vücutta magnezyum eksikliğine bağlı olduğu düşünülen belirtiler varsa, mutlaka doktora başvurulmalı ve doğru yöntemlerle magnezyum alımı sağlanmalıdır. Kanda serum seviyesinin ölçülmesi her zaman gerçek magnezyum düzeyini göstermeyebilir. İdeal olan idrarda veya hücre içi (kandaki mononükleer hücreler) düzeyin ölçülmesidir.

Kuruyemiş ve kuru baklagiller magnezyum kaynağı

Badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler; kabak çekirdeği, mercimek, nohut, kuru fasulye ve tüm fasulye türleri gibi kuru baklagiller; tam tahıllar, buğday kepeği, ıspanak, nane, pazı, roka, pancar yaprakları gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakao doğal magnezyum kaynaklarıdır. Birçok ot, baharat ve yosunlar da magnezyum içermektedir. Agar yosunu, kişniş, dereotu, kereviz tohumu, adaçayı, kurutulmuş hardal, fesleğen, kakao tozu, rezene tohumu, kekik, kimyon tohumu, tarhun, mercanköşk, haşhaş tohumu da magnezyum bakımından zengindir. 

Hamam ve saunada fazla kalmak magnezyumu düşürüyor

İyot içeren tabletler veya diyetle fazla iyot alımı iç kulak sıvındaki magnezyum düzeyini azaltabilir. Aşırı egzersiz, hamam, buhar odası ve saunada fazla kalmak da ter yoluyla magnezyum kaybına yol açabilir. 

Kadın sağlığı açısından da çok önemli

Magnezyumun doğru kullanımı adet döneminde stresi ve ödemi azaltmaya yardımcı olur. Bu dönemde artan çikolata yeme isteğinin sebebi kakaoda bulunan magnezyumdur. Yani doğal dürtüler doğru seçimler yapılmasına yardımcı olmaktadır

Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2016

Sosyal Medyada Paylaş