Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Lazer Tedavileriyle Kırışıklıklar ve Cilt Sorunlarından Kurtulun

Yaş aldıkça oluşan kırışıklıklar, güneş lekeleri, akne ve yara izleri her yaş grubundan insanın ortak sorunu. Lazer tedavileri ise bu sorunların giderilmesinde ön plana çıkıyor. Gelişen lazer teknolojileri cilt yenileme ve gençleştirme alanında başarılı sonuçlar veriyor. Yan etkileri düşük iyileşme hızı yüksek bu tedavilerle birçok cilt sorunu tedavi ediliyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü Uzmanlarımız, cilt gençleştirmeden, akne izlerine kadar birçok cilt probleminin lazerle tedavisi hakkında bilgi verdi.

Fraksiyonel lazer uygulamaları, ciltte oluşturduğu ısı sütunları yardımıyla kolajen ve elastin sentezini tetikleyerek ameliyat, yanık ve akne izlerinin, ince kırışıklıkların, kılcal damar görünümlerinin ve cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemde, uygulama bölgelerinin etrafındaki sağlam cilt alanları etkilenmez ve cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmaktadır. Kolajen yapımını tetikleyen bir yöntem olduğundan asıl etki 2 ay sonra daha iyi hissedilmektedir. İhtiyaca göre 4-6 seans, 4-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Cildin problemine göre uygulanan birçok fraksiyonel lazer çeşidi bulunmaktadır. Lazer tedavileri mutlaka uzman hekimlerin kontrolü altında uygulanmalıdır.

Lazer tedavileri cilt probleminde başarılı sonuçlar veriyor

Sivilce izi, cilt gençleştirme ve kırışıklık tedavisinde Er:YAG fraksiyonel lazer başarı ile kullanılan bir yöntemdir Erbium fraksiyonel lazer güvenli, kontrol edilebilir doku ablasyonu sağlayan bir lazerdir. Kontrollü bir şekilde deri üst tabakasının soyulmasını, yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yeni ve pürüzsüz olmasını sağlar. Tüm yüzde ayrıca göz, ağız çevresi ve boyun gibi özellikle şikayetçi olunan bölgelerde kırışıklık tedavisi amacıyla da başarıyla kullanılmaktadır.

4 boyutlu yüz gençleştirme yöntemi kolajen yenilenmesi ve sıkılaşma sağlıyor

Sıkılaşma ve lifting sağlamaya yönelik 4 boyutlu yüz gençleştirme yöntemi, erbium fraksiyonel lazer ve Nd:YAG lazerle gerçekleştirilen bir uygulamadır. 4 farklı basamaktan oluşan bu yöntemde tedaviye ağız içinden başlanır. Yanaklar ve dudakların iç kısmındaki mukoza ısıyı daha kolay alıp, daha belirgin uyarılabilen bir bölge olduğundan ağız içinden erbium fraksiyonel lazerle mukoza ısıtılarak, kolajen ve elastin yapımı uyarılır. 4 boyutlu yüz gençleştirmenin 2. ve 3. basamağı Nd:Yag lazerle cilt dışından, cildin tabakaları ısı ile uyarılarak  gerçekleştirilmektedir. Son basamağında ise cildin daha ışıltılı, canlı, parlak gözükmesini sağlamak adına fraksiyonel lazerle çok soft bir peeling yapılmaktadır. Yüz gençleştirmenin yanı sıra akne skarı tedavilerinde de kombine edilebilen bir uygulamadır. Bu uygulama Rocasea gibi kızarıklığa yatkın ciltlerde kızarıklıkları soldurma konusunda da fayda sağlayabilmektedir.

4 boyutlu yüz gençleştirme yöntemi dolgu enjeksiyonuna alternatif oluyor

Dolgu yapılmaksızın burun yanı çizgilerinde yumuşamaya, dudaklarda ve ağız kenarından aşağıya doğru dönen çizgilerin toparlanmasına yardımcı olmaktadırAlt ile üst dudak içinden ve üstünden fraksiyonel lazerle lifting ve sıkılaştırma yapılarak doğal şekilde gençleştirilmektedir. Dudağın üzerindeki çizgilenme görünümlerini azaltır ve renginin daha güzel görünmesini sağlar. Dudakların daha dolgun ve dudak çevresi daha genç görünür. Volüm beklentisi çok yüksek olmayan kişilerde dudaklarda dolgu enjeksiyonuna alternatif olarak değerlendirilebilir. Kremle uyuşturulmaya bile gerek olmayan ağrısız bir işlemdir. Yaklaşık 3-4 haftalık aralarla 4 seans gerçekleştirildiği takdirde belirgin bir lifting sağlamaktadır. Her bir uygulama 1 saat kadar sürmektedir.

Kılcal damar görünümünden lazer tedavisiyle kurtulun

Kılcal damar çatlamaları, deri yüzeyine yakın, genişlemiş damarların görünür olması anlamına gelir. Yanaklar, burun kenarları, çene ve bacaklar kılcal damar çatlamalarının en sık görüldüğü yerlerdir. Lazer, kılcal damarın içinden geçen kanda bulunan oksihemoglobin denilen oksijen ve demir içeren maddeyi hedef almaktadır. Damar ne kadar genişse, içindeki kan miktarı ve oksihemoglobin daha fazladır. Bu yüzden kalın damarlar ince damarlara göre lazer tedavilerinden daha kolay etkilenir. Nd:YAG lazer yüz ve bacak kılcal damar genişlemelerinin tedavisinde güvenle kullanabilmektedir. Seans aralıkları 3-4 hafta olabilmektedir. Kılcal damarın rengi, kalınlığı ve yerleşimine bağlı olarak 1-4 seans gerekebilmektedir. Sonbahar ve kış döneminde uygulama yapılması daha uygundur. İşlem ardından ve yeni kılcal damar oluşumunu da engellemek adına 72 saat süreyle ağır egzersiz, çok sıcak banyo yapılmamalı, özellikle burun kenarlarını fazla travmatize etmekten kaçınılmalı, güneşten korunulmalıdır.

Lazerle leke tedavisinde güneşten korunmak çok önemli

Yaşla ve güneş hasarıyla yüz, ellerin üstü ve dekolte bölgesinde oluşan lentigo denilen güneş lekeleri Q Switched Nd; YAG lazerle tedavi edilebilmektedir. İşlem ardından leke olan bölge en az 1 ay süreyle güneşten korunmalıdır. Yeni lekelerin oluşmasını önlemek ve tedavi edilen bölgelerde lekenin tekrarlamasını engellemek adına düzenli güneş koruyucu kullanılmalıdır. Q Switched Nd-YAG lazer gebelikte gelişebilen ve doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullananlarda daha sık görülen, daha çok çene, alın ve yanaklarda yerleşen yama şeklindeki melazma adı verilen lekelenmelerde de tedavi sağlamaktadır. Bu tedaviyle ciltteki fazla melanin parçalanmaktadır. Uygulamaya 7-10 günlük aralarla başlayıp, 3-4 seansın ardından ayda 1 olacak şekilde süren tedavilerle devam edebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 22 Ocak 2019

Sosyal Medyada Paylaş