Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Kalın Bacaklar İçin Estetik Dokunuşlar

Biçimli vücut hatlarına sahip olma isteği özellikle yaz aylarında artıyor. Bacak bölgesindeki fazla yağlanma, şekil bozuklukları ve sarkmalar ise kadınların en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Ancak estetik uygulamalar sayesinde kısa sürede bacakları istenilen forma kavuşturmak mümkün olabiliyor. Memorial Wellness Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanları, ince ve biçimli bacaklar için yapılan estetik uygulamalar hakkında bilgi verdi.

İç basenden bileğe tüm bacak şekillendirilebiliyor

Basen bölgesi kalınlaşmaları, kilo verme sonrası özellikle iç basen bölgesinde olan deri sarkmaları ve diz içlerindeki yağ birikmeleri bacak estetiği için başlıca nedenlerdir. Bunun yanı sıra son yıllarda diz altı ve ayak bileği kalınlaşması ile ilgili şikayetler de de artış olmaktadır. Kusursuz bacaklara sahip olmak için uygulanan liposuction ya da lipoliz işlemleri 0.5 cm’lik birkaç delikten girilerek yapılmakta ve işlem sonucunda herhangi bir iz kalmamaktadır. 

Bilek bölgesi problemleri için lazer lipoliz

Estetik uygulama isteyen kişinin ayrıntılı muayenesi sonrası lipoliz ya da liposuction uygulamalarından hangisinin uygulanacağına karar verilir. Kelime olarak yağın eritilmesi anlamına gelen lipoliz işleminde genellikle lazer kullanılmaktadır. Ayrıca ultrasonik dalgalarla yağı parçalayan aletler de bulunmaktadır. Özellikle bilek bölgesinde lipoliz uygulamaları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hangi teknikle olursa olsun yağlar parçalandıktan sonra eritilen miktara göre ya kendi haline bırakılır ya da “suction” adı verilen emme işlemine tabi tutulur. İşlem sonrası lenfatik dolaşımla vücut kendisi eriyen yağları o bölgeden uzaklaştıracaktır.

Eritilen yağ miktarı fazlaysa…

Eğer eritilen yağ miktarı vücudun kendi kendisine uzaklaştırabileceğinden daha fazla ise suction işlemi yapılmaktadır. Diz bölgesinde eritme işlemi ile birlikte suction uygulaması başarı oranını daha da arttırmaktadır. Ancak hangi yöntemin uygulanacağına mutlaka ayrıntılı fiziksel muayene sonrası karar verilmelidir. Muayene olmadan işlem uygulanması söz konusu değildir. İşlem 1-2 saat sürmekte ve işlemden 4-6 saatlik gözlem sonrası kişi taburcu edilebilmektedir. İşlem sonrası 3-4 hafta kadar korse gibi basınçlı giysiler önermekteyiz. 2-3 hafta kadar da ağır egzersizden kaçınmak gerekmektedir.

Rahatlıkla elbise ve etek giymek isteyenler için…

Özellikle elbise ve etek giydiğinde birçok kadın bacaklarındaki şekilsel görünümden rahatsız olabilmektedir. Liposuction; yani yağ aldırma işlemi ile bacak estetiği de günümüzde sıkça uygulanan yöntemlerdendir. Ayrıntılı muayene sonrası vücut dengesi oranı ön planda tutularak bacaklardaki sorunlu bölgelere liposuction işlemi uygulanır. Sorunlu bölgelerdeki yağların dengeli bir şekilde alınması bacaklarda estetik görünüm için çok önemlidir.

Bacaktaki sarkmaları “uyluk germe” yöntemi ile gideriliyor

Kimi zaman bacaktaki görsel problemler sadece aşırı yağlanma olmayabilir. Bazen de kilo alıp vermeye bağlı ya da yaşın ilerlemesi ile birlikte deri elastikiyetinin kaybolması sonucu sarkmalar olabilmektedir. Bacak ve iç basen bölgesindeki deri sarkmalarında “uyluk germe” yöntemi ile cerrahi olarak düzeltme sağlanabilir. Tercihen genel anestezi ile bazen de spinal anestezi ile yapılan cerrahi bir uygulamadır. Uyluk germe işleminden sonra hastanın klinik durumuna göre 1-2 gün hastanede kalış gerekmektedir.

İz kalmasını önleyen cerrahi teknikler uygulanıyor

Liposuctionda olduğu gibi bu işlem sonrasında da özel korseler giyilmesi gerekmekte ve 1 ay ağır egzersizlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu yöntemle yine hastanın klinik durumuna; yani derideki gevşemeye bağlı olarak kasıkta iç çamaşırı hattına gizlenen ve bacak iç kısmında yukarıdan aşağı inen küçük bir iz olabilmektedir. İzin ne kadar belirgin olacağı cerrahi işlemlerde olduğu gibi kişinin yara iyileşme durumuna bağlıdır. Son yenilik ve gelişmeler doğrultusunda iyileşmenin en hızlı olacağı ve en az derecede iz kalmasına yol açacak cerrahi teknikler uygulanmaktadır. İşlem sonrası önerilen çeşitli kremler ile de izlerin azaltılması sağlanmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2016

Sosyal Medyada Paylaş