Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Hamilelikte Stresi Meditasyon ile Azaltın

Hamilelik süreci, anne adayı üzerinde birçok yönden stres yaratabiliyor. Bu dönemde stresi meditasyon ile kontrol etmek rahat bir hamilelik süreci sağlarken, anne ve bebeğin arasındaki özel iletişim bağını da kuvvetlendiriyor. Memorial Wellness Uzmanları, hamilelik sürecinde yapılan meditasyonun faydaları hakkında bilgi verdi.

Bebek huzur sinyallerini hissedebiliyor

Hamilelikte anne adayının psikolojisi, bebeğin anne karnında gelişimini ve ilerideki hayatını derinden etkilemektedir. Tüm insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığının temel taşları anne karnında yapılanmaktadır. Bu yüzden bu dönemde anne adayları olabildiğince stresten uzak, huzurlu, mutlu ve kendileri ile barışık olmalıdır. Bu hem anne adayı hem de bebek için çok önemli bir yapıtaşını oluşturmaktadır. Anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı stres, ses tonuna bile yansımaktadır. Fetus, anne sesinin melodisi, ritmi ve frekansından annenin ruhsal durumunu algılayarak, anne ve dış dünya ile iletişime geçip geçmemeye karar verir. Annenin sesi yumuşak, rahat ve ahenkli olduğunda fetus bu huzur sinyallerini alarak anneye ve dış dünyaya severek ve güvenle yönelerek, gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlar. 

Meditasyon bir panzehir etkisi yaratır

Hamileliği daha mutlu, daha huzurlu ve daha dengeli geçirebilmek için yaşamda farkındalığı artırıcı (mindfulness) çalışmalar olan meditasyon tekniklerini ve meditatif çalışmaları yapmak gerekir. Tüm bu fiziksel ve zihinsel değişikliklere karşı düzenli meditasyon uygulamalarının yapılması adeta bir panzehir etkisi gösterir. Meditasyon esnasında oluşan “dingin farkındalık” olarak nitelendirilen mutlak sükunet ve huzur hali zamanla gündelik hayatın tümüne yayılmaktadır. Stres yaratabilecek olaylar karşısında anne adayının merkezi sinir sistemi otomatik olarak stresli durumlara daha sakin tepkiler vermeye başlar. Etrafında gelişen her şeyi zamanla daha geniş bir perspektiften değerlendirme yeteneği kazanır.

Düzenli meditasyon fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlar

Düzenli yapılan meditasyon, anne adayına en başta derin bir rahatlama sağlar. Bunun dışında bedensel-zihinsel ve ruhsal dengenin kurulması ve sürdürülmesi, stres ve stres kaynaklı rahatsızlıklardan korunma, korku ve endişelerden özgürleşme, fiziksel ve ruhsal enerjinin yükselmesi, sezgisel olarak bebekle daha yoğun iletişime geçme, kan dolaşımı ve kalp atışlarının normal seyrine yerleşmesi, tansiyonun dengelenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, böbreküstü bezlerinin düzenli olarak büyüme hormonu salgılaması ve uyku kalitesinin artması konularında önemli katkıları vardır. 

Bebeğinizle  güven ve sevgi dolu bir iletişiminiz olabilir

Düzenli yapılan meditasyon, bebeğin de gelişimine önemli katkılar sağlar. Meditasyon en başta anne ve bebek arasında güven, sevgi dolu bir ilişkinin kurulmasına yol açar. Anne karnında hissetmiş ve yaşamış olduğu güven, huzur ve sevgi duygularından ötürü bebekte uyku problemleri azalır, diğer bebeklere oranla daha az ağlama sorunu yaşar, beslenme süreci daha kolay gerçekleşir. Düzenli meditasyon; bebeğin ileride özgüvenli olmasını, hayata dengeli tutunabilme yeteneğinin gelişmesini, konuşma- dinleme ve öğrenme kapasitesinin yükselmesini destekler.

Mantra bazlı teknikler, hamilelik süreci için en uygun meditasyon teknikleridir. Mantra bazlı teknikler, çok daha kolay uygulanabilir olması ve hızla meditatif hali yaratabilmesi nedeni ile hamilelere önerilmektedir.  Meditasyonun anne adayına ve bebeğe hiçbir zararı yoktur. Düşünebilen her insan meditasyon yapabilme yetilerine sahiptir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Aralık 2016

Sosyal Medyada Paylaş