Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Göz Kapağı Estetiği İle Görünümünüzü Yenileyin

Yüzde en dikkat çekici bölge olan göz çevresi, yaşın ilerlemesi ve yoğun hayat koşuşturmacası nedeniyle zamanla olduğundan daha düşük ve sarkık bir görünüm alabiliyor. Bu da kişinin daha yaşlı ve bitkin görünmesine yol açıyor. Göz kapağı estetikleri, göz çevresini yenileyerek kaybedilen canlı görünümün yeniden kazanılmasına yardımcı oluyor. Memorial Wellness Estetik ve Plastik Cerrahi Bölümü Uzmanları, göz kapağı estetikleri hakkında bilgi verdi.

Düşük ve sarkık cildi iyileştiriliyor

Blefaroplasti; yani göz kapağı estetikleri altta yer alan yağ dokusu ile beraber alt ve üst göz kapaklarından fazla cilt dokusunun ve gerekli durumlarda kasın uzaklaştırıldığı cerrahi bir girişimdir. Blefaroplasti; düşük, sarkık ve gevşek cildi iyileştirir. Üst göz kapaklarının sarktığı yaşlı hastalarda görüş alanını düzeltmeye yardım eder.

 

Her hastanın özelliklerine göre cerrahi şekillenir

Göz kapağı ameliyatları, her hasta için onun özellikle ihtiyaçlarına bağlı olarak değişmektedir. Sadece alt ve üst göz kapağı ya da her iki bölgeyi içerecek şekilde yapılabilir. Göz, alın, kaş ve burnun diğer cerrahi girişimleriyle birlikte de yapılabilir. Göz kapağı cerrahisi yaşlanma sürecini durdurmaz, göz kapağı bölgesindeki gevşek ve sarkmış görünümü azaltır.

 

Ameliyat öncesi kaş ve göz fonksiyonları incelenmeli

Göz kapağı ameliyatı öncesinde öncelikle kaşın duruşu incelenir ve gerekiyorsa kaş ya da alınla ilgili yöntemler tartışılmaktadır. Çünkü bu noktada bazen üst kapaktaki deri yığılmalarının nedeni kaştaki gevşeme ve aşağı yönde yer değişikliğine bağlı olabilir. Ayrıntılı bir muayene ile bu durum netleştirilir. İşlem öncesinde göz kapakları fonksiyonları da incelenmektedir. Bazen fonksiyon bozuklukları ve buna bağlı kapak asimetrileri olabilmektedir. Tüm bu ayrıntılar değerlendirilerek nasıl bir düzelme sağlanabileceği planlanmalı ve kişi ile paylaşılmalıdır.

Mükemmel uyum için ek işlemler gerekebilir

Yüzün uyumuyla ilgili daha iyi sonuçlar elde etmek için bazı bölgelere yağ enjeksiyonu ya da orta yüz germe ameliyatı gibi ek girişimlerde önerilebilir. Kaş, alın kaldırma gibi cerrahi işlemler yapılabilir. Göz kapağı ve göz küresi arasında yeterli gevşeklik olmaması (ektropion) veya üst göz kapağı düşüklüğü (pitoz) gibi göz kapağı fonksiyonlarını etkileyen hastalıklar varsa göz kapağı cerrahisinin diğer formları gerekebilir. Hafif cilt kırışıklarına kimyasal cilt aşındırması veya diğer tedaviler yarar sağlayabilir.

Kas askısı ile gözdeki beyaz tabakanın fazla görünmesi engellenir

Göz dış kenarının, kas askısıyla asılmasını gerektiren durumlar olabilir. Bu sebeple ilk hafta daha belirgin olmak üzere gözler çekik görülebilir. Bu durum her geçen gün azalacaktır. Bu yöntemin uygulanması, göz kapağı ameliyatlarından sonra gözün yuvarlaklaşarak göz biçim özelliğini yitirmesine ve göz bebeğinin altındaki göz akının; yani beyaz tabakanın gereğinden fazla görünmesine engel olur.

Ameliyat sonrası bunlara dikkat edilmeli

Üst göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında 20-30 dakika kadar süren bir operasyon ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrası gözlerde göz kapaklarını örten bantlar takılmaktadır. Bu bantlar görmeyi engellemez. Ameliyat sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulamalar yapılması gerekir. Tüm bu önlemlere rağmen göz çevresinde şişlik ve morluk görülebilir. İlk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı şeklinde hafif kanamalar da olabilir. Tüm bunlar doğal ve 2-3 içinde geçecek durumlardır. İşlem sonrası ağır spor, solaryum, sauna ve buhar banyosu gibi ödem artıran uygulamalardan 6 hafta uzak durulmalıdır. İlk haftalarda da rüzgar ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak  gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğü ve doktor tarafından önerilen göz damlaları kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2017

Sosyal Medyada Paylaş