Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Geçmeyen Ağrılar Manuel Terapi İle Son Buluyor

Omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrılar kimi zaman yaşamı çekilmez bir hale getirebiliyor. Bilinçli olarak sadece el hareket ve manevralarıyla uygulanan manuel terapi geçmeyen ağrılara çözüm sağlıyor. Memorial Wellness Manuel Tıp Bölümü’nden Dr. Metin Mutlu, manuel terapi yöntemi ve uygulama alanları hakkında bilgi verdi.

Tedavi özel el hareketleri ve manevraları ile sağlanıyor

Manuel terapi, omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozuklukların tedavisinin bilinçli olarak el ile yapılması olarak tanımlanır. Bu konuda özel eğitimli ve belgeli bir doktor tarafından uygulanabilmektedir. Dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan ve sıklıkla operasyona bile gerek kalmadan tüm olası bel ve boyun fıtıkları bulgularını ortadan kaldırabilen etkili bir yöntemdir.

Yumuşak dokulara özel bir teknik ile uygulama yapılıyor

Omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve fonksiyon bozuklukları sadece elle yapılan bazı özel manevra ve hareketler uygulanarak tedavi edilebilmektedir. Manuel terapinin uygulama teknikleri eklemlere veya ilişkide bulunan yumuşak dokularına yapılan ve el becerileri gerektiren pasif ancak teknik hareketlerdir. Basit bir manuel terapi tekniği ile geçebilecek rahatsızlıklar için bazen hastalara çok sayıda tahlil ve tedavi yöntemi uygulanabildiği günümüzde manuel terapi ile rahatsızlığın nedeni uzman doktor tarafından anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak değerlendirilebilmekte ve hatta direkt olarak sorunun kaynağına müdahale edilebilmektedir. 

Kısa sürede etki eden güvenilir bir tedavi

Manuel terapi, kısa sürede etki gösteren hızlı ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bu tedavide vücut biyomekaniği bir bütün olarak ele alınıp, özel teknik ve testlerle sorunun kaynağını manuel olarak araştırıp teşhis edilir ve tedavisi o an uygulanabilir. Tedavinin yarısı sorunu tespit etmektir ki bazı durumlarda tedavi bile gerekmeyebilir. Uzman doktorlar, hastalıklı bölgeye elleriyle birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar, teknikler uygulayarak tedavi yapar. Hafif vakalarda 2-4, orta vakalarda 5-6, ileri vakalar da ise 8-10 seans uygulanmaktadır. Bu tedavinin masaj ile ilgisi yoktur. Klasik bir tıp tedavisidir, alternatif tıp değildir.

Öncelikle iyi bir fiziksel muayene gerekir

Kişilerin bedensel, hormonal ve ruhsal açıdan tam bir iyilik hali kazanmasını sağlamak için koordineli çalışılmak gerekir. Manuel tıp uygulamasından önce iyi bir fizik muayene yapılmalıdır. Gerektiğinde kemik yoğunluğu ölçümü, kalsiyum gibi mineral ve D vitamini testleri yapılabilmekte, her açıdan kas-iskelet sistemi değerlendirilmektedir. Manuel tedaviye ek olarak nöral terapi, proloterapi, eklem içi PRP uygulaması, faset eklemlere kolajen enjeksiyonları, kişiye özel medikal pilates rehabilitasyon, kas kuvvetlendirme ve germe (streching) egzersizleri ve postür analizleri de yapılmaktadır.

Tedavi edilebilen rahatsızlıklar

  • Omurga problemleri ve ağrıları
  • Boyun bel fıtığı, duruş problemleri, omurgada hareket kısıtlıkları
  • Romatizmal hastalıklar (ankilozan spondilit, romatoid artrit, fibromiyalji vb.)
  • yumuşak doku problemleri ve ağrıları (kas ve tendon yırtıkları, dokularda sertleşme yada gerginlikler vb.)
  • Ameliyat sonrası rehabilitasyon
  • Spor yaralanmaları (doku zedelenmesi, kas yırtılması ve çıkıklar vb.)
  • Baş ağrısı (stres sonrası oluşan baş ağrıları, boyun problemlerine eşlik eden ağrılar vb.)
  • Aşırı stres ile gelen ağrılar
  • Yaş ilerlemesi ile meydana gelen eklem (diz, omuz, ayak bileği vb.) sorunlar

Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2016

Sosyal Medyada Paylaş