Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Fazla Kilolarla Mücadele İçin 15 Öneri

Tüketilen besinlerin içindeki gizli düşmanlar kilo almaya neden olarak başta obezite olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Yaşam biçiminizde yapacağınız birkaç değişiklikle hem sağlıklı hem de formda kalabilirsiniz. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Memorial Wellness Sağlıklı Yaşam Danışmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık şişmanlıkla mücadele etmek için önerilerde bulundu.

Besinlerin içindeki kilo aldırıcılar

Toksik yağların vücudun tahammül edemeyeceği miktarlara ulaşması ve olmaması gereken yerde depolanması ile şişmanlık olarak belirttiğimiz noktaya varılmaktadır. Aşırı yemek yeme, hareketsizlik kilo almak için elbette ki en önemli faktörler; ancak besinlerin içindeki organizmanın tanımadığı şeker, yağ ve amino asitlerle dolu olması da önemli bir etkendir. Kısacası bunlar doğal değildir ve kilo probleminin asıl nedenini oluşturmaktadır.

Karaciğer kargo mantığı ile çalışır

Sindirim yoluyla kana karışan tüm besinlerin bazıları kendi başına kimi de onları tanıyıp refakat eden özel proteinlerce karaciğere gönderilmektedir. Karaciğer bunları ayırır ve gerektiğinde de işleme tabi tutar. Karaciğer bir kargo mantığı ile çalışır. Lipoprotein adı verilen ve adeta kargo kutularına benzer özel proteinlerle paketlemekte, üzerine de içinde ne olduğunu ve nereye teslim edileceğini gösteren bir barkod yapıştırıp daha sonra tekrar kana vermektedir. Hemen göndermeyecekleri ise depolamaktadır.

Eğer bu kargonun içindeki trans ya da oksitlenmiş yağ gibi vücudun tanımadığı bir madde ise hücreler bu kargoyu almak istemezler ve geri gönderirler. Karaciğer de bu iade edilen bozuk kargoyu cilt altı gibi gözden uzak bir yere adeta sürgüne göndermektedir. Basit mantıkla karaciğer, toksik maddelerden kurtulmaya çalışmakta, onları yağ dokusu içinde izole etmeye çalışmaktadır. Sonuç olarak da şişmanlık; yani istenmeyen yerlerde yağların birikmesi ve vücudun deforme olması gerçekleşmektedir.

Fazla kilo ile cilt yaşlanır deforme olur

Hücre içine giren toksinler kanser gibi hastalıklara giden yolu açmaktadır. Yağ depolarında istiflenen toksinler olduğu yerdeki dolaşımı bozmakta ve insülin, leptin, adiponektin, cinsiyet hormonları gibi hormonlara itaat etmemeye kadar bir dizi metabolik probleme yol açmaktadır. Zamanla bu durum daha da kötüleşerek kontrolden çıkmaktadır. Giderek daha da kilo alma ve vücudun deforme olmasının yanı sıra kırışıklıklar, lekeler ve selülit ortaya çıkmış, cilt sağlığı bozulmuş,  yaşlanma hızlanmıştır.*

Fazla kilolardan korunmanın ipuçları:

 1. Öğünleri aceleye getirmeyin. İyi çiğneyin. Lokmalar arasında birkaç yudumdan fazla su içmeyin.
 2. Günlük kalorinin 4’te 3’ünü kahvaltı ve öğlen yemeğinde almaya çalışın, akşam yemeği sonrası atıştırmalardan kaçının.
 3. Doğal, geleneksel yöntemlerle beslenmiş hayvan eti ve yumurtasını tercih edin. Dana ve tavuk etini ızgara yerine güveçte pişirin.
 4. Sebze/meyve satın alırken bilinçli davranın. Kahvaltı dışında yemekle meyve tüketmemeye çalışın.
 5. Pastörize günlük sütten yapılmış yoğurt ve kefir tercih edin.
 6. Yağsız/light ürünleri bilinçli tüketin.
 7. Salatalarınıza elma sirkesi, nar ekşisi ekleyin, cam şişede uygun miktarda turşu tüketin.
 8. Konserve, işlenmiş, hazır gıdaları bilinçli tüketin. Tatlandırıcıları hekiminize danışmadan kullanmayın.
 9. Egzersizi ihmal etmeyin.
 10. Kaliteli uyku uyumaya özen gösterin.
 11. Stresi nasıl yöneteceğinizi öğrenin.
 12. Güneşten yeterli derecede faydalanın.
 13. Tiroit hormonları, insülin düzeyi ve idrar pH’ınızı kontrol ettirin.
 14. Sağlıklı bir bağırsak florasını nasıl koruyacağınızı öğrenin.
 15. Ağız hijyenini ihmal etmeyin.

 

 

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2017

Sosyal Medyada Paylaş