Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Egzersizinizi Hedefinize Göre Belirleyin

Yaz yaklaşırken estetik açıdan hoş görünmek için pek çok insanın spora olan ilgisi arttı. Ancak spor sadece fiziksel görünüme katkı sağlamakla kalmıyor, sağlıklı bir yaşamın kapılarını da açıyor.

KİŞİYE ÖZEL SPORLARA İLGİ DUYUYORSANIZ...

Spor yapmaya karar veren kişiye herhangi bir egzersiz önerilmeden önce tanıma formu yapılmalıdır. Daha sonra kişinin hedefleri doğrultusunda bir egzersiz programı çıkartılmalıdır Egzersiz yapacak kişinin yaşı, cinsiyeti, fiziksel, sosyal ve psikolojik durumuna özgü bir spor programı oluşturmak işin temelini oluşturmaktadır. Burada önemli olan egzersize başlayacak kişinin sporu yalnızca belirli bir dönem için değil, hayatı boyunca yapmasının daha doğru bir karar olduğunun anlatılmasıdır.

KENDİNİZE HEDEF KOYUN

Egzersize başlayacak kişilerin hedeflerini dikkate alınarak yapılacak egzersiz tipinin belirlenmesi gerekmektedir. Kişinin durumuna göre de yoğunluğunun, sürenin, sıklığının ve artışının düzenlendiği bir egzersiz reçetesi çıkartılmalıdır. Yapılan testler doğrultusunda yağ oranı olması gerekenin üzerinde bulunan bir kişinin, aynı anda birçok kas grubunun çalışmasını sağlayan ve kan dolaşım hızını ayarlayan kardiyo tipi egzersiz çalışması uygundur. Sadece kilo vermek amaçlı olmayıp vücuda şekil verilmek isteniyorsa kişi kendi ağırlığı ya da spor salonundaki aletlerden faydalanarak çalışma yapabilir. Bu çalışmayla kasların çalışmasının yanı sıra fazla yağ yakılacak ve deride meydana gelen sarkmalar büyük ölçüde engellenecektir.

YAPACAĞINIZ EGZERSİZİ İYİ PLANLAYIN

Egzersize başlarken hedefler yönelik iyi bir plan yapmak gerekmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

 • Egzersizin tipi: Hedefe göre kardiyo ya da rezistans tipi egzersizler yapılabilir. Büyük kas gruplarının ritmik kasılma ve gevşemeleri yürütülen fiziksel aktivite tipleri aerobik egzersizleri oluştururlar. Tempo yürüyüş, hafif koşu, yüzme, bisiklet binme, kürek çekme bu tip aktivitelerdir. Rezistans egzersizler de kas yapısını direnci artıracak antrenmanlardır.
 • Egzersizin şiddeti: Egzersiz planlamasında en önemli konulardan biri şiddeti ayarlamaktır. Egzersiz şiddeti belirli bir aralıkta kalması önemlidir. Egzersizin şiddeti çok düşük olup yetersiz bir kalp-dolaşım sistemi yüklenmesi işe yaramayacağı gibi çok fazla olup limitleri zorlaması da istenen bir durum değildir. Egzersizin şiddeti kişinin kardiyo nabzı belirlendikten sonra belirlenmelidir. Bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır.
  - Kişinin ortopedik ve metabolik problemi var mı?
  - Daha önce geçirilmiş bir hastalık ya da operasyon var mı?
  - Teşhisi konmuş bir metabolik hastalık var mı?
  - Ailede erken yaşta ölüm var mı? Gibi sorulara cevap bulmak gerekmektedir. Antrenman şiddeti ayarlanırken de bu soruların üzerinden gidilmesi gerekmektedir.
 • Egzersizin sıklığı: Kişi eğer yoğun tempoda çalışıyorsa, haftada 5 gün maksimum bir saati geçmeyecek şekilde egzersiz yapılmalıdır.
 • Egzersizin süresi: Farklı söylemler olsa da genel olarak kabul edilen süre egzersizin en az 20 dakika sürmesi şeklindedir. Bu süreye ısınma ve soğuma dönemlerinin dahil olmadığını unutmamak gerekir.
 • Egzersizin artırılışı: Önemli olan sürekliliktir. Unutulmaması gereken durum egzersizle elde edilen faydaların egzersiz yapıldığı sürece görülmeleridir

YAPTIĞINIZ SPORU UYKU, BESLENME VE STRESİNİZİ YÖNETEREK DESTEKLEYİN

Bu işin yüzde 60’ının egzersiz yüzde 40’ının beslenme olduğunu unutmamak gerekir. Her ne kadar kişi sporu yoğun olarak yapıp kalori yaksa da düzensiz beslenip yaktığı kalorinin fazlasını alırsa iş boşa gidecektir. Tabi düzenli beslenmenin yanında düzenli uyku da işin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Egzersizin ne kadar önemli olduğu artık ortadadır fakat kişi sporda yorduğu kaslarını dinlenerek tekrar yapılandırmalı ve bir sonraki egzersiz için direnç kazandırmalıdır. Stresi yönetmek de bu noktada çok önemlidir. Vücudumuzda olumsuz etkilere sebebiyet verebilecek olan kaygıyı, mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde yöneterek etkileri en aza indirmek gerekmektedir.

BOL SU TÜKETEREK VÜCUDUNUZDAKİ SIVI KAYBINI ÖNLEYİN

Önemli olan nokta, havalar kötü olsa da iyi olsa da sıvı tüketimidir. Çok terlenildiği için vücutta sıvı kaybı olmaktadır. Bu da hafife alınmaması gereken bir durumdur. Antrenmandan önce ve sonra su kaybı önlemek adına bol sıvı alınmalıdır. 30 kilogram başına 1 litre su tüketilmelidir. Egzersiz yapılan günlerde de 1 ile 1.5 litre daha fazla tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2015

Sosyal Medyada Paylaş