Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Doğru Bir Egzersiz Programı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor, sağlıklı bir yaşamın ve fit bir görünümün kapılarını açıyor. Yapacağınız sporun vücudunuza faydalı olabilmesi bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Önce planlama yapın

Egzersize başlarken öncelikle bir uzmana desteği almak doğru olacaktır. Uzman desteği alarak hedefinizi belirleyin ve bu hedefleriniz doğrultusunda iyi bir planlama yapın. Bu planlama da egzersiz tipi, şiddeti, sıklığı, süresi ve artış derecesini belirleyin.

  • Egzersizin tipi:Hedefe göre kardiyo ya da rezistans tipi egzersizler yapılabilir. Büyük kas gruplarının ritmik kasılma ve gevşemeleri yürütülen fiziksel aktivite tipleri aerobik egzersizleri oluştururlar. Tempo yürüyüş, hafif koşu, yüzme, bisiklet binme, kürek çekme bu tip aktivitelerdir. Rezistans egzersizler de kas yapısını direnci artıracak antrenmanlardır.
  • Egzersizin şiddeti: Egzersiz şiddeti belirli bir aralıkta kalması önemlidir. Egzersizin şiddeti çok düşük olup yetersiz bir kalp-dolaşım sistemi yüklenmesi işe yaramayacağı gibi çok fazla olup limitleri zorlaması da istenen bir durum değildir. Egzersizin şiddeti kişinin kardiyo nabzı belirlendikten sonra belirlenmelidir. Kişinin herhangi bir ortopedik ve metabolik problemi, daha önce geçirilmiş bir hastalık ya da operasyonu, teşhisi konmuş metabolik bir hastalığı var mı bilinmelidir. Antrenman şiddeti ayarlanırken bu bilgiler üzerinden gidilmesi gerekmektedir.
  • Egzersizin sıklığı:Kişi eğer yoğun tempoda çalışıyorsa, haftada 5 gün maksimum bir saati geçmeyecek şekilde egzersiz yapılmalıdır.
  • Egzersizin süresi:Farklı söylemler olsa da genel olarak kabul edilen süre egzersizin en az 20 dakika sürmesi şeklindedir. Bu süreye ısınma ve soğuma dönemlerinin dahil olmadığını unutmamak gerekir.
  • Egzersizin artırılışı:Önemli olan sürekliliktir. Unutulmaması gereken durum egzersizle elde edilen faydaların egzersiz yapıldığı sürece görülmeleridir.

Bir dönem değil yaşam boyunca spor yapın

Egzersiz yapacak bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel, sosyal ve psikolojik durumuna göre bir spor programı oluşturulmaktadır. Burada önemli olan egzersize başlayacak kişiye sporu yalnızca belirli bir dönem için değil, hayatı boyunca yapmasının daha doğru bir karar olduğunun anlatılmasıdır. 

Amaca yönelik çalışmalar yapılmalı

Yapılan testler doğrultusunda yağ oranı olması gerekenin üzerinde bulunan bir kişinin, aynı anda birçok kas grubunun çalışmasını sağlayan ve kan dolaşım hızını ayarlayan kardiyo tipi egzersiz çalışması uygundur. Kişi sadece kilo vermek amacında olmayın, vücut şekline de önem veriyorsa çeşitli ekipmanlardan da faydalanılır. Bu çalışmayla kasların çalışmasının yanı sıra fazla yağ yakılacak ve deride meydana gelen sarkmalar büyük ölçüde engellenecektir.

Doğru beslen, bol su iç

Sağlıklı bir şekilde spor yapmak için sporun beslenme ile desteklenmesi gerekir. Kişi ne kadar yoğun spor yapıp kalori yaksa da, düzensiz beslendiği takdirde istediği gibi başarılı bir sonuç elde edemez. Sağlıklı ve dengeli beslenmek sporun en önemli kuralıdır. Beslenmenin yanı sıra spor yapılan dönemde sıvı kaybını engellemek de gerekir. Antrenmandan önce ve sonra su kaybı önlemek adına bol sıvı alınmalıdır. 30 kilogram başına günde 1 litre su tüketilmelidir. Egzersiz yapılan günlerde de 1-1.5 litre daha fazla tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Kasları dinlendiren uykudur

Düzenli ve kaliteli uyku da çok önemlidir. Sporda yorulan kaslar dinlendirilerek tekrar yapılandırılmalı ve bir sonraki egzersiz için direnç kazanılmalıdır. Bu açıdan uyku oldukça önemlidir. Stresi yönetmek de bu noktada öne çıkmaktadır. Vücudumuzda olumsuz etkilere sebebiyet verebilecek olan kaygıyı, mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde yöneterek etkileri en aza indirmek gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 14 Ekim 2016

Sosyal Medyada Paylaş