Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Detoks İle Sağlıklı Bir Yaşam İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı ve formda kalmak için son yıllarda detoks programları öne çıkıyor. Vücudu doğru besinlerle toksinlerden arındırmak için yapılan bu uygulama bilinçli bir şekilde yapılmadığında; karaciğer, böbrek ve bağırsak sağlığını ciddi ölçüde etkiliyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanlarımız, detoks konusunda bilinmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Vücuda yararlı besinler içeri alınırken, zararlı maddeler dışarı atılıyor

Detoksifikasyon; su ve hava kirliliği, deodorantlar, endüstriyel atıklar, organik ve hijyenik olmayan hormonlu besinler aracılığıyla alınan, zararlı maddelerin karaciğer tarafından zararsız hale getirilerek vücuttan atılması işlemine denir. Ayrıca sadece dışarıdan alınan kimyasallar ile değil, vücuda zararlı bakteri ve parazitlerin de zararsız hale getirilerek toksik etkisinin önlenmesi de detoksifikasyondur.

İlk olarak Detoks’u doğru bir şekilde uygulayabilmek için ise hangi besinlerin ve hangi yaşam tarzının toksik etkiyi azalttığı ve hangilerinin toksik etkiyi arttırdığı bilmek gerekir. Aynı zamanda vücudumuzun detoksifikasyonunu gerçekleştiren karaciğer başta olmak üzere, karaciğer ve böbreklerin sağlığını koruyarak bu organların detoks gücünü arttıran besinleri bilmek çok önemlidir. İkinci aşama ise vücutta enfeksiyon yapıcı maddelerin üretimini azaltan besinlerin tüketiminin arttırılması ve enfeksiyona yol açan maddelerin üretimini azaltılmasıdır.

Kimler detoks uygulamalıdır?

  • Bel ve vücut içi yağ oranı yüksek olanlar
  • Karın bölgesinde şişkinlik hisseden kişiler
  • Hazımsızlık şikayetleri besinlerin sindiriminde güçlük yaşayanlar
  • Cildinde akne, yağlanma, siyah nokta ve solgunluk gibi problemleri olanlar
  • Sürekli halsiz ve yorgun hissedenler
  • Kilo vermekte güçlük çeken kişiler
  • Bel ağrıları olanlar
  • Bağışıklık sistemi zayıf kişiler
  • Uykusuzluk şikayetleri olanlar

Gerçek bir detoks programı için bu besinleri tüketin

Meyve ve sebzelerin içerisindeki flavanoidler, yogurt ve kefirin içerisindeki probiyotikler, havuç, çilek, üzüm, domates, enginar, kereviz, mantar, brüksel lahanası, ıspanak, tam tahıllılar, soğan, sarımsak, zencefil, okyanus somonu, maydanoz, pırasa, soya ve soyalı gıdalar detoks gücünü farklı yollarla arttıran, vücudun mikroplardan arınmasına yardımcı olan besinlerdir.

En doğal detoks kaynağı su

Enfeksiyona sebep olan maddelerin dışarı atılmasında en önemli rolü oynayanlardan besin ise sudur. Bu nedenle bol su tüketimi detoksun en önemli parçasıdır.

Suyun yetersiz tüketimi, sigara kullanımı, alkol, şekerli gıdalar ve tuzun fazla tüketilmesi, sebze, meyveler ve tam buğdayın yetersiz tüketimi, kızartmalar, spordan uzak bir yaşam ve buna bağlı olarak yetersiz antioksidant alımı, omega-3 yağı, selenyum ve çinko gibi minerallerin alınmaması bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak hastalıkların oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

Sadece sebze ve meyvelerle hazırlanan detoks diyetleri vücuda zarar verebilir

Son dönemlerde detoks diyetlerinin popülerliği artmaktadır. Bu diyetlerin çoğunun sadece sebze, meyve ve su ile oluşturulduğu görülmektedir. Bazı diyetlerde ise baharatların kullanılması ve kolon temizliği gibi yöntemler bulunmaktadır. Fakat sadece sebze, meyve suları ve suyla beslenmenin vücutta toksinlerin arındırılmasını sağladığına dair çok az bilimsel çalışma vardır. Halbuki vücudun toksinlerden arındırılması, özellikle karaciğer, böbreklerin ve ter bezlerinin filtrasyon ve eliminasyon (toksinlerin vücuttan dışarı atılması) gibi vücudun doğal mekanizmalarıyla sağlanmaktadır. Ayrıca büyük bir kısmı sadece sebze ve meyve sularıyla oluşturulup protein alımını kısıtlayan detoks diyetleri ise yorgunluk, halsizlik, bayılmalara yol açabilmektedir. Aynı zaman bu tarz sadece sebze ve meyve sularıyla oluşturulan popüler detoks diyetleri Association for Nutrition (AFN), Dietitians Associations for Australia gibi birçok uluslararası kuruluş tarafından kabul görmemektedir.

Bunun yerine uluslarası kuruluşlar (WHO, USDA gibi) tarafından önerilmiş protein karbonhidrat ve yağ oranı dengeli vitamin ve mineral yönünden zengin özellikle vücudun detoks gücünü daha fazla arttırıcı besinlerle hazırlanan detoks diyetleri çok daha yararlı olacaktır.

Detoks yaşam tarzınız olsun

Detoks programı belirli bir süre için uygulanması gereken bir diyet programı değildir. Aksine, detoks programı bir yaşam tarzıdır. Detoks programını kısa süreliğine değil, tüm yaşam boyunca uygulandığız zaman hayat kalitesi artmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2016

Sosyal Medyada Paylaş