Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Güzellik kaygısı ile başvurulan burun estetiği operasyonlarına ilgi her geçen gün artıyor. Ancak estetik kaygılar kadar operasyon sonrası nefes alma fonksiyonunun korunması da önem taşıyor. Burun estetiğinin uzman ellerde ve tam donanımlı merkezlerde yapılması başarılı ve sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. 

Memorial Wellness Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Uzmanları burun estetiği konusunda merak edilenleri anlattı.

Estetik kadar nefes alma fonksiyonu da önemli

Ülkemizde en sık yapılan estetik operasyonların başında burun estetiği gelmektedir. Bu ameliyatlarla burnun anatomik fonksiyonları korunarak, genel beğenilere uygun hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Operasyon sonrası kişinin rahat nefes alıyor olması önemlidir. Burun estetiği; psikolojik olarak uygun, ameliyat olmaya hazır, bilinçli, uygun yaştaki herkese yapılabilir. Kadınlarda 17-18, erkeklerde ise 18-19 yaş sınırı bulunmaktadır. Erkekler fiziksel gelişimini biraz daha geç tamamlamaktadır. Burun ameliyatı için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Burun estetiği en çok hangi nedenlerle yapılıyor?

Burun estetiği için mutlaka hastanın nefes darlığı, tıkanıklık, iç kısımda septum deviasyonu olarak adlandırılan kıkırdak eğriliği olması gibi fonksiyonel bir sorunun varlığı gerekmemektedir. Bu ameliyatlar, tamamen görsel beklentilere uygun olarak da yapılabilmektedir. Kişinin geçirdiği bir travma sonrası ya da sadece doğuştan gelen özelliklerle beğenmediği bir burnu da olabilir. Ameliyatın yapılabilmesi için gereken en önemli şartlardan biri ise hastanın psikolojik durumunun buna uygun olmasıdır. 

Öncelikle burnun iç yapısı inceleniyor

Burun ameliyatı için başvuran hastaların öncelikle burun içi muayene edilmektedir. Çünkü estetik öncesi burnun mutlaka içeride eğrilik, konka hipertrofisi olup olmadığı gibi kriterlere göre, fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi gerekir. Bazen hastanın geçmiş bir travması da olabilmektedir. Muayene sırasında endovizyon denilen kamera ile inceleme yapılır ya da paranazal sinüs tomografisi istenebilir.

Hastanın beklentileri de önemli

İç muayeneden sonra, dış değerlendirme yapılmaktadır. Kemik ya da kıkırdakta kemer var mı, ne kadar, burun ucu nasıl, hastanın beklentisi nedir bu tür sorular cevaplanır. Fiziksel muayene bulgularıyla hastanın beklentileri birleştirilip, bir sonuca ulaşılmaktadır.

Öncesi-sonrası çalışmalar hastaya sunulmalı

Muayene sonrasında hastanın çeşitli açılardan fotoğrafları çekilerek, öncesi-sonrası çalışması yapılmaktadır. Tasarım programında bu fotoğraflar yardımıyla hastanın ameliyat sonrası olması planlanan burun görüntüsü elde edilir. Bu sayede kişinin ameliyat sonrası burnunun yaklaşık olarak nasıl olacağını görme şansı doğar. Bu tasarımlar, uzun yıllardır bir deformitesi olan kişinin neyle karşılaşacağına dair hayal kurmasına da yardımcı olmaktadır. Sonrasında hastanın ameliyat planlaması yapılır. Kronik bir hastalığı ya da sürekli kullandığı bir ilaç olup olmadığı, herhangi bir alerji varlığı sorgulanıyor; çünkü ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Dünyada da bu konudaki altın standart, cerrahinin düşük tansiyonlu genel anesteziyle yapılması yönündedir. Bu konuda da sorun yoksa hastanın sosyal programına uygun bir tarihe ameliyat planlaması yapılmaktadır. 

Şartlar uygunsa ilk olarak kapalı cerrahi uygulanır

Şartlar uygunsa kapalı ameliyat tercih edilir. Çünkü bu şekilde birtakım yapılar daha fazla korunmaktadır. Bu teknikte de birçok şey açık ameliyatta olduğu gibi görülebilmektedir. Ama kıkırdağın çok eğri olması, burun kıkırdağının tamamen dışarı alınıp, yeniden şekillendirilip yerine konulması ya da başka bir sağlık kurumunda yapılan geçmiş ameliyatlar gibi bazı durumlarda çok da zorlamamak gerekir. Çünkü bu şartlarda işlem ve buna bağlı olarak anestezi süresi uzar. Bu nedenle operasyona açık ameliyatla başlamak gerekir. Hasta hem açık hem de kapalı teknikle ameliyat edilebilecek olsa da belli bir yöntemi tercih ediyorsa, eğer tıbbi olarak bir sorun yoksa onun seçimine kulak vermek ise önem taşımaktadır.

Operasyon ne kadar sürüyor?

Yapılacak işleme göre değişmekle birlikte hem kemik hem de kıkırdağa müdahale edilecekse ortalama 2-2,5 saat sürmektedir. Geçmişte bu ameliyat bir saatte tamamlanabiliyordu. Ama burun sırtında çökme, burun ucu düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkabiliyordu. Günümüzde teknikler de dokulara hassasiyet de gelişti. Çok fazla kırık oluşturmadan, doku çıkarmadan ameliyat yapılabilmektedir. Eskiden çalışılan plandan daha alt seviyeden ilerleniyor ama bu biraz daha ince işçilik ve hassasiyet gerektirir. Bu da sürenin biraz daha uzamasına neden olmaktadır. Ama revizyon ameliyatı gibi, kaburgadan kıkırdak almayı gerektiren operasyonlar dört saat de sürebilir. Hastanede bir gece istirahat gerekir. Bu yatış çok gerekli olmasa da tıbbi anlayış genel anestezi alınmasının ardından 24 saatlik takip önermektedir.

6 ay içinde burun formuna kavuşuyor

Geçmişte ameliyat sonrası burnun oturması bir yılı bulabiliyordu. Bugünkü tekniklerle ise altı ayda kendini belli etmektedir. Şişlikler üç ayda geçmekte, derinin eski elastikiyetine kavuşması da yaklaşık altı ay sürmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2016

Sosyal Medyada Paylaş