Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Bitter Çikolata Tüketerek Sağlıklı ve Mutlu Kalın

 

Çikolata, insanı mutlu eden, sosyalleştiren, bağışıklığını güçlendiren ve yaşlanma etkilerini geciktiren özelikle kadınların vazgeçilmez tutkusudur. Envai çeşidi ve göz alıcı şekilleriyle her yaştan insanın görünce bile mutlu olduğu çikolatanın bitter halini bile ölçülü tüketmek gerekiyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan “7 Temmuz Dünya Çikolata Günü” öncesinde bitter çikolatanın faydaları hakkına bilgi verdi.

Tercih her zaman bitter çikolata olmalı 

Çikolata denildiği zaman çikolatanın ham maddesi olan kakaodan bahsetmek gerekir. Kakao yoğun miktarda flavonoid içermektedir. Ve flavonoid oranı en yüksek çikolata, kakao oranı %70 olan bitter çikolatadır. Bitter çikolata içinde yoğun olarak bulunan flavonoid güçlü bir antioksidandır, kansere, kalp hastalıklarına ve yaşlanmaya karşı mücadele eder. Serbest radikallere karşı vücudu koruyan bitter çikolata aynı zamanda mutluluk hormonu serotonin seviyesini artırmaktadır.Hediye olarak ilk akla gelen seçenek olması ile çikolata ayrıca çok sosyal bir besindir insanı mutlu eder ve sosyalleştirir. Kakao aynı zamanda zengin bir magnezyum, kalsiyum ve potasyum kaynağı olduğu için her zaman  %70 kakao oranına sahip bitter çikolatalar tercih edilmelidir.

Ara öğün olarak bitter çikolata tüketin

Bitter çikolata yüksek oranda lif içeriyle posa etkisi göstererek bağırsak sağlığına iyi gelir ve bağışıklığıgüçlendirmektedir. Yine lif içeriği sayesinde tok tutma özelliği bulunmaktadır. Bitter çikolatanın içeriğindekiflavonoid cildi UV ışınlarına karşı da korumaktadır. Bu nedenle kakao yağı cilt ve güneş koruyucu ürünlerde kullanılmaktadır Çikolata alerjisi olmayan 1 yaşından büyük herkes özellikle bitter çikolata tüketebilir. Yemeköncesi değil öğün aralarında, çocuklarda dahil bitter çikolata tercih edilmelidir. Daha sağlıklı bir seçenek olduğundan çocukların ağız tadının bitter çikolataya küçük yaşlardan itibaren alıştırılması gerekmektedir.

Haftada 40 gramı aşmayın

Bütün bu olumlu özelliklerine rağmen bitter çikolata hep ölçülü miktarlarda yenmelidir. Çikolatanın içindeki süt ve şeker oranı yükseldikçe kakao oranı düşmektedir. Buda daha fazla çikolata yeme isteğine neden olmaktadır. Bu yüzden her zaman yüksek kakao oranına sahip bitter çikolata tercih edilmelidir. Bir kişi haftada 40 gr bitter çikolata tüketilebilir. Haftalık 40 gr bitter çikolata tüketmek sağlık için en ideal olan ölçüdür. Bu da günde küçük bir kare bitter çikolataya denk gelmektedir. Ara öğün olarak sade Türk kahvesinin yanında küçük bir kare bitter çikolata tüketilebilir.

Bitter çikolata ile sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın 

Hem çocuklar hem de yetişkinler için bitter çikolata kullanarak sağlıklı atıştırmalıklar ve içecekler hazırlanabilir. Granül halindeki bitter çikolata benmari usulü eritilerek evde de çok güzel fondüler yapılabilir. Mevsim meyveleri küp küp doğranarak tüketilebilir. Yine eritilmiş bitter çikolata sütle seyreltilerek şekerli ve gazlı içeceklere alternatif olarak sunulabilir. Yine bitter çikolata ile evde orman meyveli dondurma yapılabilir. Hindistan cevizi kreması ve sütü, yaban mersini, böğürtlen, çilek, ahududu gibi meyveler ve bitter çikolata blendırda karıştırılarak dondurma kalıplarına konarak dondurulur. Malzemeler isteğe göre değiştirilebilir. Bu tariflerle evde bitter çikolatalı sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar hazırlanabilir.

 

Yayınlanma Tarihi: 04 Temmuz 2018

Sosyal Medyada Paylaş