Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

SAĞLIK REHBERİ

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

Bilinçsizce Uygulanan Güneş Lekesi Maskesi Cilde Zarar Veriyor

 

Yüz, eller ve dekolte bölgesinde görülen güneş lekeleri, son yıllarda yaş ve ten rengi ayrımı yapmadan her bireyde ortaya çıkabiliyor. Güneş lekeleri tedavi edilmediği takdirde kalıcı olabiliyor ve cilt kanseri için öncü lezyonlarla karıştırılabildiği için mutlaka erken dönemde kontrol altına alınması gerekiyor. Güneş lekelerine karşı bitkisel ürünlerle hazırlanan karışımlar ise ciltte alerjik etkiye neden olarak lekelerin belirginleştiriyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü uzmanları güneş lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Araba kullanırken ya da yolda yürürken bile maruz kaldığınız güneş leke yapabilir

Güneş ışınları, özellikle ozon tabakasının delinmesiyle birlikte cilt üzerinde de çok daha fazla etkin olmaya başladı. Lentigo adı verilen sütlü kahveden siyaha kadar değişik tonlarda olan lekeler, özellikle yüzde burun ve elmacık kemikler üzeri ile ellerde sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Özellikle UVB tipi güneş ışınları cilt lekelerine sebep olmaktadır. Lentigo dışında yine güneş gören bölgelerde deriden hafif kabarık aktinik keratoz denilen deriden hafif kabarık lezyonlar oluşabilmektedir. Aktinik keratoz bir çeşit cilt kanseri öncü lezyonu olabildiği için hassasiyetle yaklaşılmalıdır. Korunmasız güneş ışınlarına maruziyet güneş lekelerine davetiye çıkarır. Araba kullanırken veya seyahat halindeyken dahi camdan sızan güneş ışınları, lekelenmeye sebep olabilir.

Koyu tenli olduğunuzu düşünüp “bende leke olmaz” demeyin

Güneş lekeleri geçtiğimiz yıllarda genellikle beyaz tenli, sarışın veya kızıl saçlı kişilerde görülmekteydi. Ancak son yıllarda güneş ışınlarının olumsuz etkisinin artması nedeniyle koyu tenli, esmer kişilerde de sıkça ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kişi “benim tenim ve saç rengim koyu, güneş beni etkilemez” diye düşünmek yerine kalıcı olabilecek güneş lekelerine karşı gerekli önlemleri almalıdır.

El lekeleri artık erken yaşlarda da görülüyor

Yaş ilerledikçe yüz bölgesi kadar ellerde de lekeler ortaya çıkmaktadır. Özellikle el üzerindeki koyu renkli, benekli görünümdeki güneş lekeleri yaşı ele verir. Günümüzde güneşin etkinliği arttığı için bu lekelerin ortaya çıkma yaşı da oldukça düşmüştür. 30’lu yaşlarda bile el üzeri güneş lekeleri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ellerin de güneşten korunmasına özen gösterilmeli, güneş koruyucu ürünler mutlaka ellere de sürülmelidir.

Çocukları cilt kanserine karşı korumasız bırakmayın

Özellikle çocukluk çağından itibaren güneşten korunma bilincinin geliştirilmesi çok önemlidir. Çünkü yapılan çalışmalar cilt kanserine yatkınlığın özellikle çocukluk çağında korunmasız güneş maruziyetiyle direkt bağlantısını göstermiştir. Özellikle mineral bazlı güneş koruyucular yaz ayları boyunca çocuklara uygulanmalı,11.000-16.00 arasında hem çocuklar hem de yetişkinler direkt güneş ışınlarına maruziyetten kaçınmalıdır.

Gelişigüzel bitkisel ürün kullanımı lekeleri artırabilir

Güneş lekelerinin tedavisinde bitkisel karışımlar etkili olabilmektedir. Pek çok insan doğal olduğunu düşünerek çeşitli maske uygulamaları yapmaktadır. Ancak kulaktan dolma bilgiler ve arkadaş tavsiyesi ile alınan ürünler cilde zarar verebilir. Özellikle fitik asit, limon suyu, yoğurt, Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal  renk açıcı özelliği olan doğal maddelerdir. Fakat bunlar direkt cilt üzerine özellikle yaz aylarında uygulandığı zaman alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı yüksektir. Bu tür ürünler bazı durumlarda cilt renginde koyulaşmaya da sebep olabilmektedir. Bu nedenle leke tedavisinde mutlaka deneyimli bir dermatoloğa danışılması çok önemlidir.

Tedavi için uygun zamanı seçin

Güneş lekerinin tedavisi, genellikle sonbahar ve kış aylarında yapılmaktadır. Yaz ayalarında tedavi uygulamak lekenmeyi artırabilir. Tedavi süresince ev ortamında dermatoloji uzmanının önerdiği renk açıcı medikal kozmetik kremlere ek olarak; lekenin ve cildin tipine bağlı olarak kimyasal peeling, Q switched lazer, Fraksiyonel Er-yag lazer, renk açıcı mezoterapi seçenekleri seans seans tek veya kombinasyon şeklinde uygulanabilir.

Yaz kış güneş koruyucu kullanın

Yaz aylarında güneş lekelerinden korunmak için bazı kişisel tedbirler alınmalıdır. Güneş lekelerinden korunmak için yaz kış güneş koruyucu kullanmak çok önemlidir. Kışın en az SPF 30, yazın ise en az SPF 50 olarak adlandırılan güneş koruyucu ürünler uygulanmalıdır. Kişi gün içinde çoğunlukla dış ortamda ise güneş koruyucu 2 saatte bir yenilenmelidir. Özellikle yazın seçilen güneş koruyucu hem UVA hem de UVB tipi güneş ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır. Yaz aylarında şapka ve güneş gözlüğü kullanmak da faydalıdır. 11.00-16.00 arası güneş altında bulunmamak çok önemlidir.

 

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2017

Sosyal Medyada Paylaş