Online Randevu | 0 212 314 66 00

Yoga Terapisi

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM
Bölüm hakkında detaylı bilgi için lütfen formu doldurun!
\

Günlük yaşamın koşuşturması, yoğun stres ve sürekli yetişilmeye çalışılan yüksek hayat temposu… Tüm bu etkenler  bedeni olduğu kadar zihni de yoruyor ve dönem dönem kişinin kendisini mutsuz, sağlıksız hissetmesine neden olabiliyor. Ancak uzmanlar eşliğinde uygulanan yoga terapisi, kişiyi sade ve huzurlu bir yaşam düzeyine ulaştırmak için ruhsal olarak yenileyebiliyor, aynı zamanda vücuda fiziksel açıdan da sağlık katıyor.

Yoga ile duyarlılık ve farkındalık artıyor

Yoga ve meditasyon zihinle yapılan uygulamalardır. Yoga yaparken belirli bir hazırlık süreci olmalı, ortam uygun bir şekilde hazırlanmalı, doğru oturuş biçimleri ve nefes teknikleri bilinmelidir. Meditasyon, sanskrit dilindeki "dhyana" kelimesinden gelir ve "zihni arıtıp sakinleştirmek, zihne işlevselliğini kazandırmak için yapılan uygulama" anlamlarını ifade eder. Meditasyonla dikkat, duyarlılık ve farkındalık artar.

Herkes yoga yapabilir

Yogayı her yaş grubundaki kişiler yapabilir. Yogaya başlamak için herhangi bir yaş limiti de yoktur. Erkek, kadın, genç, yaşlı, zayıf, şişman her birey yoga yapabilir. Ayrıca çocuklar, hamile kadınlar, esnek olan ya da olmayan herkes yoga deneyimine katılabilir. Yogada her birey için uygun hareketler, teknikler bulunmaktadır. Yogada amaç aynı olsa da uygulama ve teknikler farklı olduğu için birçok çeşidi vardır. Kişilerin kendine uygun olan yoga türünü uzmanlar eşliğinde deneyimleyerek seçmesi ve uygulaması önemlidir.  

Omurganız ne kadar esnekse siz de o kadar gençsiniz

Otururken, ayakta ya da yürürken doğru duruş biçimi önemlidir. Yoga ile doğru duruş biçimleri öğrenilip, omurganın sağlıklı bir şekilde kalması sağlanır. Birçok nedenle özellikle bel ve boyun ağrıları oluşabilir. Yoga, bel ve boyun ağrıları konusunda da etkilidir. Yoga ile bel ve boyun ağrıları tedavisinde önce ağrı olan bölgedeki kaslar gevşetilmekte, daha sonra omurganın her iki yanındaki kaslar, ligament ve tendonlar güçlendirilmektedir. Son olarak da yoga duruşları ile kasların daha esnek olması sağlanmaktadır.

Yoga ile stresi yenin

Yoga, sağlık için vücutta fazla gerilimi önleyen kişisel gelişim tekniğidir. Stres, uyumsuzluktur. Hayatın hızlı akışı; kimi zaman kontrol edilemeyen duygusal dalgalanmalara, endişe, sıkıntı, saldırganlık ve depresyona neden olabilir. Baskılanmış stres, psikosomatik rahatsızlıklara ve psikiyatrik problemlere öncülük eder. Gerçek anlamda sağlık; fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal seviyelerde tam bir iyilik halidir. Yoga da bu amaç için yapılmalıdır. Yoga ile stres yönetimi başarılı bir şekilde sağlanır. Stres yönetiminin düzenli olarak çalışması; derin fizyolojik (işlevsel) dinlenme ile beden, akıl, ruh seviyesinde stresten kurtulma sağlar.

Güncellenme Tarihi: 09 Kasım 2016
Sosyal Medyada Paylaş